Komisja Wenecka ponownie zajmie się kwestią TK

10 czerwca Komisja Wenecka powróci do sprawy Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Tak wynika ze wstępnego planu obrad tej instytucji. Komisja Wenecka zostanie poinformowana o dalszych kwestiach dotyczących opinii wydanej w marcu na temat poprawek do ustawy o TK, uchwalonej 25 czerwca 2015 roku.

Opinia ta była krytyczna. Komisja pochyli się także nad ustawą o policji, która weszła w życie na początku lutego. Instytucja ma także na ten temat wydać swoją opinię.

Poseł Dominik Tarczyński z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych zwraca uwagę, że instytucje unijne dzięki stanowczej polityce rządu coraz przychylniej patrzą na Polskę. Podkreśla, że politycy opozycji w dalszym ciągu próbują oczerniać nasz kraj za granicą.

– Nie ma jedności w samej Unii Europejskiej, nie ma jedności w samej Komisji Weneckiej. Zdania są podzielone i coraz więcej urzędników europejskich zaczyna przyjmować argumenty polskiego rządu. Pojutrze wezmę udział w posiedzeniu Komisji Rady Europy w Paryżu. Będę przedstawiał naszą argumentację. Wierzę, że tak jak ostatnie posiedzenia Rady Europy, w których brałem udział i kiedy reprezentowałem rząd, także to przyniesie skutek. Wszystkie sygnały na to wskazują, ale trzeba podkreślić, że niestety opozycja cały czas próbuje wykorzystywać swoje kontakty osobiste z poszczególnymi urzędnikami i namawiać ich do ataku na Polskę. Musimy absolutnie w spokoju przedstawiać argumentację, podkreślać naszą suwerenność – mówi poseł Dominik Tarczyński.

Jutro Komisja Europejska zdecyduje, czy podejmie ewentualne dalsze kroki wobec Polski. W Brukseli odbędzie się spotkanie unijnych komisarzy.

Premier Beata Szydło jeszcze dziś ma przeprowadzić telefoniczną rozmowę z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem, by podsumować stan rozmów.

RIRM

drukuj