Komisja śledcza ws. wyłudzeń VAT-u

Coraz głośniejsza staje się propozycja powołania komisji śledczej w sprawie wyłudzeń podatku VAT w okresie rządu koalicji PO-PSL. O takiej możliwości 22 grudnia ubiegłego roku mówił w mediach marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Pomysł ten spotkał się z pozytywnym odbiorem m.in. prof. Witolda Modzelewskiego, twórcy pierwszej ustawy o podatku VAT w 1993 r.

Polski budżet tylko w 2014 r. stracił przez wyłudzenia podatku VAT ponad 52 mld zł. To ogromny wzrost w porównaniu z końcówką 2007 r po rządach koalicji PiS-LPR-Samoobrona, gdy wielkość tych wyłudzeń szacowana była na ok. 7-8 mln zł.

Były wiceminister finansów Witold Modzelewski mówi, że w tej sprawie zbadania wymaga nie tylko duży wzrost wyłudzeń podatku VAT po roku 2008, ale także ścisły związek tego zdarzenia z procesem legislacyjnym.

– Wiemy, że powstało wiele przepisów, które legalizowały albo ułatwiały uchylanie się od podatkowania. Wiemy, że całe branże od kilku lat uzyskiwały w zasadzie zwolnienie z tego podatku – taką stawkę zerową, którą nazwano dla niepoznaki „odwrotnym obciążeniem”, a w rzeczywistości to było zastosowanie zasady, że sprzedając stal, złom, miedź, a od niedawna metale kolorowe, nic nie płacisz, a jeszcze otrzymujesz zwroty. Trzeba sprawdzić, w jaki sposób dochodziło do tego, że ustawodawca legalizował te działania, zresztą twierdząc, że jest to przeciwdziałanie właśnie przestępczości podatkowej – podkreśla prof. Witold Modzelewski.

Tymczasem nowy rząd przygotowuje rozwiązania, które mają przeciwdziałać wyłudzeniom podatkowym. Jednym z nich ma być wprowadzenie centralnego rejestru faktur VAT. Taka baza sprawdziła się już m.in. w Portugalii Czechach czy na Słowacji.

Prof. Witold Modzelewski mówi, że zamiast rejestru faktur, lepsze byłoby wprowadzenie rejestru podatników. Ekspert popiera inną propozycję Prawa i Sprawiedliwości, tzw. podzieloną płatność VAT.

Nabywca płaciłby dostawcy tylko kwotę netto, a kwota podatku trafiałaby na konto podatnika, które byłoby w dyspozycji urzędu skarbowego. Projekt ustawy jest już gotowy.

– Teraz trzeba jak najszybciej tę ustawę uchwalić, bo każdy dzień zwłoki kosztuje nas 100 mln zł – zaznacza prof. Witold Modzelewski.

Podatek VAT dostarcza ponad 40 proc. wpływów do budżetu państwa.

Przestępcy podatkowi co roku jednak okradają nasze państwo na miliardy złotych. Tymczasem dzięki tym pieniądzom, zniknąłby problem chociażby deficytu budżetowego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl