fot. flickr.com

Kolejny dzień obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN – zgłoszono 20 sędziów na I prezesa

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego zgłosiło 20 sędziów na I prezesa. Na kandydowanie na razie zgodziło się 10 osób. Dziś był trzeci dzień obrad zgromadzenia, którego celem jest wyłonienie pięciu kandydatów na nowego I prezesa Sądu Najwyższego.

Dziś powołano komisję rekrutacyjną, która zajęła się liczeniem głosów oddanych przez sędziów. Popołudniu p.o. I prezesa Sądu Najwyższego zarządził przerwę, by dać sędziom czas na sformułowanie pytań do kandydatów.

– Ponieważ wówczas nastąpi tura oświadczeń i odpowiedzi na zadawane pytania. Liczę na to, że po dzisiejszym dniu emocje opadną i przejdziemy do tej fazy merytorycznej, już usłyszymy od wstępnych kandydatów na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego ich poglądy, ich oceny, być może także dotyczące obecnej sytuacji czy przyszłości Sądu Najwyższego. Ufam, że po tym etapie będzie można skutecznie wybrać tych pięciu kandydatów, którzy zostaną przedstawienie panu prezydentowi we właściwym trybie – powiedział Kamil Zaradkiewicz.

Obrady mają być wznowione jutro o 13.00. W zeszłym tygodniu podczas obrad zarysował się spór między sędziami powołanymi przez Krajową Radę Sądownictwa w poprzednim składzie, a tymi powołanymi przez obecną KRS.

Z jednej strony padały zarzuty o obstrukcję i celowe przedłużanie obrad, z drugiej – o arbitralne odrzucanie wniosków przez przewodniczącego obradom sędziego Zaradkiewicza oraz niedopuszczanie do głosu niektórych sędziów.

 

RIRM

drukuj