fot. PAP/Jakub Kamiński

KRS przedstawi prezydentowi listę kandydatów na sędziów SN najwcześniej w połowie września

Krajowa Rada Sądownictwa przedstawi prezydentowi pełną listę kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego najwcześniej w połowie września.

Członkowie Rady rozpatrzą dziś kolejne 20 kandydatur do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. W ubiegłym tygodniu KRS wyłoniła 12 osób na 16 miejsc w Izbie Dyscyplinarnej i jedną osobę na wakat w Izbie Karnej. Po zaopiniowaniu kandydatur KRS przedstawi je prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Sędzia Leszek Mazur, przew. KRS, na antenie Polskiego Radia Programu I był pytany, kiedy do prezydenta trafi komplet wszystkich rekomendacji na wolne miejsca sędziów SN.

– Najwcześniejszym możliwym terminem jest połowa września, ale wydaje mi się, że ten termin będzie trudny do dochowania i raczej należy się liczyć z terminem późniejszym, dlatego że istnieją pewne techniczne wymogi związane z tym, że ta dokumentacja w formie uchwały musi zostać opracowana. To jest obszerny dokument. Poza tym, taka uchwała podlega doręczeniu i ci kandydaci nierekomendowani mogą składać odwołania – powiedział Leszek Mazur.

Do obsadzenia w SN są łącznie 44 stanowiska sędziowskie. Wczoraj prace KRS próbowała zakłócić grupa Obywateli RP. Protestujący blokowali salę obrad Rady w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Ostatecznie zostali oni usunięci przez policję.

RIRM

drukuj