fot. flickr.com

Kolejny deszczowy dzień niemal nad całą Polską

Jak informuje IMGW, nad Europą dominować będzie rozległy wyż z centrami nad Holandią i Walią, jedynie południowo-wschodnia część kontynentu oraz południowy zachód Półwyspu Iberyjskiego będzie pod wpływem niżów.

Zachodnia i środkowa część Polski znajdować się będzie pod wpływem klina wspomnianego wyżu. Wschodnia natomiast pozostanie nadal pod wpływem niżu znad Morza Czarnego i Ukrainy, odsuwającego się stopniowo na wschód. Napływać będzie powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1016 hPa i nieznacznie wzrośnie.

We wtorek na północnym zachodzie kraju zachmurzenie przeważnie umiarkowane, lokalnie słabe przelotne opady deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z opadami gradu. Suma opadów w czasie zjawisk burzowych do 20 mm, a na południowym wschodzie miejscami do 30 mm. Wysoko w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach do 10 cm. Temperatura maksymalna od 15 st.C do 20 st.C, chłodniej na wybrzeżu i Podhalu od 11 st.C do 14 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h. Wysoko w Tatrach porywy wiatru do 70 km/h, a w Sudetach do 60 km/h.

W nocy na południowym wschodzie kraju zachmurzenie umiarkowane oraz duże i miejscami zanikające przelotne opady deszczu. Na krańcach południowych początkowo możliwe również burze. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Prognozowana wysokość opadów miejscami na południu kraju do 15 mm. Wysoko w Tatrach opady śniegu, przyrost pokrywy śnieżnej do 5 cm. Na Pomorzu i Kujawach miejscami mgła ograniczająca widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 5 st.C do 9 st.C. Wiatr słaby, początkowo na południowym wschodzie umiarkowany, północno-zachodni i północny. W czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h. Wysoko w Tatrach porywy wiatru do 70 km/h.

PAP

drukuj