(fot.PNI)

Kolejny cios w spójność komunikacyjną Polski

Resort transportu planuje likwidację 3 tysięcy kilometrów szlaków kolejowych. Tym samym będzie niszczony dorobek pokoleń Polaków – alarmują posłowie PiS.

Politycy dotarli do dokumentu, który prywatna firma doradczo-konsultingowa opracowała za publiczne pieniądze. Wskazuje w nim na konkretne odcinki, przeznaczone do likwidacji przez Ministerstwo Transportu. Na samym Śląsku do likwidacji przeznaczono około 402 kilometry torów. O szczegółach poinformował poseł Andrzej Adamczyk, z sejmowej Komisji Infrastruktury.

– W wykazie planowanych do likwidacji połączeń, znajdują się między innymi takie szlaki jak: Chabówka – Nowy Sącz. To jest bez mała 75 km. szlaku kolejowego, kolejne połączenie Kalwaria Zebrzydowska – Bielsko Biała ( 30 km. szlaku kolejowego), Działdowo – Chojnice – 35 km., Toruń Wschodni – Malbork – ponad 37 km., Kłodzko – Wałbrzych – ponad 37 km., Koszalin – Goleniów – 26 km., Leszno – Zbąszyń – 59 km. Czy to nie  jest tak, że minister transportu Sławomir Nowak planuje za wyrwany złom ze szlaków kolejowych, pokryć dziurę budżetową, który ten rząd  wypracował przez ostatnie lata – akcentował pos. Andrzej Adamczyk.

Poseł Jerzy Szmit powiedział, że w Polsce mamy obecnie 18 tysięcy km. linii kolejowych. Z tego 3 tysiące władze PKP chcą zamknąć, zlikwidować lub wyłączyć z ruchu.

Oznacza to – jak powiedział – że mamy do czynienia z kolejnym ciosem w spójność komunikacyjną Polski. Dlatego, nie możemy milczeć – stwierdził poseł Jerzy Szmit. Dodał, że dlatego przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS, zwrócił się o informacje do ministra ws. optymalizacji linii kolejowych w Polsce.

– To słowo: optymalizacja linii kolejowych, de facto oznacza zamykanie linii, ograniczanie ruchu, wyłączanie połączeń i tak naprawdę łamanie spójności komunikacyjnej w Polsce. Kolej niestety nastawia się jedynie na połączenie wielkich metropolii – tutaj idą rzeczywiście duże pieniądze, tutaj są plany; połączenia wielkich ośrodków, ale to co my pokazujemy, to jest ta Polska, która niestety nie jest w sercu pana ministra Nowaka, nie jest w sercach tego rządu i tak naprawdę nie jest w planach tego rządu – powiedział pos. Jerzy Szmit.

RIRM

drukuj