fot. PAP/Rafał Guz

Kolejny były wiceminister finansów przed komisją śledczą ds. VAT

Na pytania posłów z sejmowej komisji śledczej ds. VAT odpowiada dziś były wiceminister finansów Maciej Grabowski. Grabowski funkcję pełnił w latach 2008-2013.

Maciej Grabowski był także głównym rzecznikiem dyscypliny finansów publicznych, a w latach 2013-2015 ministrem środowiska. Jako wiceminister finansów pracował m. in. nad obniżką stawek PIT oraz podwyżką VAT i akcyzy na wódkę oraz papierosy. Świadek, jako jeden ze swoich sukcesów, wskazał skuteczną walkę z brakiem sieci umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Były wiceszef resortu finansów zaznaczył, że Polska w roku 2008 była krajem mocno zapóźnionym, jeśli chodzi o walkę z przestępcami podatkowymi.

– Jeżeli cofnęlibyśmy się 10 lat do tyłu, to byliśmy – na przykład jeśli chodzi o rozwój informatyczny w Polsce, infrastrukturę, a przede wszystkim umiejętności – w zupełnie innej sytuacji. Nie można było wprowadzać wówczas tych narzędzi, które można dzisiaj. I bardzo dobrze. Mówię o zdolności absorpcji pewnych rozwiązań informatycznych przez gospodarkę i podatników – mówił Maciej Grabowski.

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT została powołana w lipcu ubiegłego roku. Zakresem swoich prac objęła lata 2007-2015. Szacuje się, że w tym okresie straty Skarbu Państwa z tytułu wyłudzeń VAT to ok. 250 mld zł.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj