fot. flickr.com

Kolejna odsłona sporu na linii Polska-Komisja Europejska

Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z systemem dyscyplinarnym sędziów – poinformował nieoficjalnie portal RMF24. Taką decyzję mieli podjąć w środę unijni komisarze. Sprawa stanęła na kolegium z inicjatywy wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. Według informacji portalu, punkt ten miał przejść bez dyskusji na kolegium.

Nie bez przypadku dzieje się to w ostatnim tygodniu przed wyborami parlamentarnymi w Polsce – wskazała europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska.

– Oceniając ostatnie działanie Komisji Europejskiej w tej sprawie, można by podsumować je w taki oto sposób, że odchodząca Komisja Europejska próbuje za wszelką cenę wpisać się w grę wyborczą, która toczy się w Polsce. Mamy ostatni tydzień kampanii parlamentarnej, a w najbliższą niedzielę odbędą się wybory. Komisja Europejska na finiszu prac podejmuje działania wpisujące się w kampanię antyrządową. Frans Timmermans wielokrotnie wpisywał się w kampanię wyborczą w Polsce i stawał po jednej ze stron sporu politycznego – powiedziała europoseł.

Komisarz UE ds. budżetu pytany w Brukseli, czy Komisja Europejska debatowała o procedurze naruszeniowej wobec Polski ws. ,,dycyplinarek” dla sędziów i czy zamierza pozwać nas w tej sprawie, powiedział, że podjęto decyzję ws. kilku procedur naruszeniowych wobec krajów UE – jedna z nich dotyczy Polski.

Unijny komisarz nie podał jednak na ten temat więcej szczegółów.

RIRM

drukuj