Kolej zaczęła odzyskiwać pasażerów

Po latach kryzysu kolej zaczęła odzyskiwać pasażerów. W tym roku pociągi przewiozą ich blisko 300 mln. To najlepszy wynik od dekady. O sprawie napisał „Nasz Dziennik”.

Według danych Urzędu Transportu Kolejowego, który monitoruje ruch na torach, w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2016 r. wszystkie spółki kolejowe przewiozły ponad 121,5 mln pasażerów. To o ponad 4 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Ta wzrostowa tendencja jest obecna na rynku nieprzerwanie od ośmiu miesięcy, a prognozy na przyszłość też są obiecujące.

Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych ten wzrost wiąże z nakładami na infrastrukturę i tabor, wskazał jednak, że jest jeszcze wiele do zrobienia.

– Sytuacja pokazuje, że w Polsce jest zapotrzebowanie na transport kolejowy, że ludzie wolą omijać korki, wsiąść do pociągu i dojechać na miejsce w spokoju, po drodze wypoczywać i przeczytać gazetę. Natomiast nie jest nigdy tak dobrze, żeby nie miało być lepiej. Mamy problemy i ta sytuacja wzrostu podróżnych byłaby znacznie większa, gdybyśmy mieli taki efekt również w sektorze Przewozów Regionalnych – zaznaczył Leszek Miętek.

Na początku XXI w Polsce pociągami podróżowało od 320 do 330 mln osób.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl