fot. pixabay.com

Koalicja rządząca chce dodatkowej waloryzacji rent i emerytur

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wprowadzić dodatkową waloryzację rent i emerytur. Dodatkowa waloryzacja miałaby nastąpić w momencie, gdy inflacja w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 5 proc. Tak zakłada projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który trafił do konsultacji publicznych.

Jak podano, celem nowych przepisów ma być złagodzenie skutków rosnącej inflacji oraz zapewnienie emerytom i rencistom stabilności finansowej w warunkach wysokiej inflacji. Była prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, powiedziała, że druga waloryzacja nie zwiększy podstawy do naliczania kolejnej podwyżki emerytury w następnym roku.

– Tak wynika z założeń. Druga część jest na poczet całorocznej waloryzacji, która byłaby później zrealizowana w marcu 2025 roku. Czy ZUS jest przygotowany? Myślę, że jak najbardziej tak, tylko musi po prostu być włączony w proces legislacyjny ustaleń tak, żeby w odpowiedni wyprzedzeniem mógł przygotować organizację, systemy, jak było to do tej pory realizowane – wyjaśniła.

https://twitter.com/zus_pl/status/1780110248008622202

Obecnie waloryzacja świadczeń odbywa się raz w roku, począwszy od marca. Druga waloryzacja nie będzie miała wpływu na wysokość trzynastej emerytury, ale może wpływać na wysokość tzw. czternastek. Będzie to zależało od kształtu rozporządzenia rządu.

RIRM

drukuj