fot. PAP Paweł Supernak

KO chce „Strefy Czystego Transportu” w Warszawie. D. Figura: Propozycja jest niekorzystna dla mieszkańców. Strefa w tym kształcie będzie strefą wykluczenia komunikacyjnego

Politycy Prawa i Sprawiedliwości domagają się unieważnienia uchwały wprowadzającej w Warszawie Strefę Czystego Transportu. Pojawił się też pomysł przeprowadzenia w stolicy referendum.

W czwartek Rada Warszawy głosami radnych Koalicji Obywatelskiej przyjęła uchwałę o „Strefie Czystego Transportu”, która ograniczy ruch samochodów w stolicy. Strefa obejmie obszar centrum Warszawy, głównie Śródmieście i fragmenty graniczących z nim dzielnic.

Od połowy przyszłego roku nie będą mogły do niej wjechać Diesle starsze niż 18 lat oraz samochody benzynowe mające 27 lat lub więcej. W kolejnych latach zakazem wjazdu do Strefy będą objęte nowsze modele aut.

Propozycja jest niekorzystna dla mieszkańców. Bliskie są nam tematy ekologii oraz troski o zdrowie warszawiaków, ale propozycja ta nie jest na czasie. Ona posuwa się zbyt daleko. Wcześniej w stolicy trzeba przeprowadzić więcej istotnych reform, które związane są np. z ochroną powietrza. Strefa w tym kształcie będzie strefą wykluczenia komunikacyjnego – zwrócił uwagę przewodniczący klubu radnych PiS, Dariusz Figura.

Najbardziej poszkodowani będą najbiedniejsi, użytkujący stare auta. Będą zmuszani do inwestycji, jeżeli chodzi o zakup nowych aut. W innym wypadku będą pozbawieni możliwości korzystania z auta w centralnym obszarze miasta – kontynuował radny.

– Często samochód w tej części miasta wykorzystuje się do załatwienia życiowych spraw – transport dzieci do szkoły, dojazd do szpitala. Potrzeb życiowych jest masa, a komunikacja miejska w Warszawie cały czas nie osiągnęła poziomu rozwoju miast Europy Zachodniej, gdzie tego typu rozwiązania są wprowadzane – wskazał Dariusz Figura.

Radni i posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli do wojewody mazowieckiego wniosek o stwierdzenie nieważności uchwały wprowadzającej SCT. Dodatkowo zgłoszą poprawki do projektu uchwały, który ma na celu zmniejszenie uciążliwości tej strefy dla mieszkańców.

– Poprawki będą dotyczyły zarówno terminów wejścia uchwały, jak i obszaru Strefy oraz norm, którym będą podlegały samochody. (…) Chcemy zwiększyć krąg osób uprawnionych do wjazdu do Strefy – wyjaśnił przewodniczący klubu radnych PiS.

Wprowadzenie „Strefy Czystego Transportu” krytykuje też inicjatywa Stopkorkom. Działacze rozpoczęli zbiórkę podpisów pod wnioskiem do władz Warszawy o przeprowadzenie referendum w sprawie strefy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl