fot. PAP/Tomasz Gzell

Klub Kukiz’15 złożył projekt ustawy dot. TK

Klub Kukiz’15 złożył do laski marszałkowskiej projekt ustawy o zmianie konstytucji, który dotyczy Trybunału Konstytucyjnego. Pod projektem ustawy podpisali się także posłowie PiS-u.

W myśl ustawy kadencja dotychczasowych sędziów TK wygasłaby po 60 dniach od jej wejścia w życie. Nowy Trybunał składałby się z 18 sędziów wybieranych przez Sejm większością co najmniej 2/3 głosów. Prezesa i wiceprezesa TK powoływałby prezydent spośród trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Trybunału.

Poseł Arkadiusz Mularczyk z sejmowej komisji ustawodawczej podkreśla, że jest to propozycja, która zmierza w kierunku rozwiązania kryzysu konstytucyjnego, który nastąpił na skutek działań PO w ubiegłej kadencji Sejmu. PiS i Kukiz’15 nie mają wystarczającej większości głosów w sejmie aby przeprowadzić zmiany w konstytucji.

– Zmiana konstytucji wiąże się z frekwencją 307 głosów. Prawo i Sprawiedliwość razem z Klubem Parlamentarnym Kukiz’15 ma łącznie 273 mandaty, więc poparcie tych dwóch klubów nie wystarczy. Trzeba zdobyć poparcie jeszcze innych posłów, co najmniej 30 parlamentarzystów opozycji – zaznaczył Arkadiusz Mularczyk.

Wczoraj natomiast rząd opublikował wyrok TK z 9 grudnia ws. nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Trybunał uznał wówczas niekonstytucyjność pięciu zapisów noweli.

Tymczasem nowy projekt ustawy o trybunale jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. W poniedziałek zajmie się nim komisja ustawodawcza.

RIRM

drukuj