Kłopoty finansowe w IPN

Rada Instytutu Pamięci Narodowej chce zachowania pionu śledczego w obecnej formie. Wskazuje jednak, że konieczne jest zmniejszenie liczby prokuratorów z uwagi na ograniczenie możliwości ich zadań. Sprawa dotyczy nowelizacji ustawy o IPN oraz przepisów o prokuraturze.

 

Przede wszystkim zależy nam na możliwości oceny śledztw prowadzonych przez prokuratorów – wskazuje Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy IPN.

 

 – Wzrost budżetu instytutu nie licząc kwoty przeznaczonej na wykup budynku to zaledwie 0,77 proc. Nie ma jeszcze ustawy budżetowej, dopiero rozpoczynają się prace w sejmowych komisjach. Musimy czekać na to jaki będzie kształt ustawy budżetowej i jaki w tym będzie udział Instytutu Pamięci Narodowej. Wtedy będzie dopiero można powiedzieć o tym, czy wszystko co planowaliśmy będziemy mogli zrobić. Na pewno nie zostaną wykonane założenie inwestycyjne, które były planowane. Co do mówienie czy coś zostanie zrealizowane, na ile, w jakim stopniu będziemy mogli mówić dopiero jak ten budżet zostanie przyjęty – powiedział Andrzej Arseniuk

 

Na tym jednak nie koniec trudnych wyborów w IPN. Okazuje się, że kłopoty finansowe Instytutu mogą przeszkodzić w poszukiwaniach ciał ofiar komunistycznej bezpieki na Wojskowych Powązkach w Warszawie na tak zwanej Łączce.

 

Celem tego projektu badawczego jest zidentyfikowanie ofiar stalinowskiego terroru w Polsce. Instytut Pamięci Narodowej dołoży jednak wszelkich starań, aby w październiku mogło dojść do kolejnych ekshumacji – zapewnia prof. Krzysztof Szwagrzyk, szef wrocławskiego oddziału IPN.

 

Nie dopuszczam takiej myśli, żeby drugi etap na kwaterze „Ł” mógł się nie rozpocząć. Jest to naturalne, że tego typu przedsięwzięcie jest ogromne pod względem logistycznym. Zajmuje mnóstwo czasu, na to potrzebne są różne wysiłki, starania po to, aby wszystko zakończyło się sukcesem. Ja w tej chwili nie widzę zagrożeń dla realizacji naszych planów. To, że istnieją problemy finansowe to sytuacja zupełnie naturalna w kraju, w którym jest kryzys – powiedział Krzysztof Szwagrzyk.

 

Wypowiedź Andrzeja Arseniuka


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź Krzysztofa Szwagrzyka


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl