Eurodeputowani szukają recepty na kryzys

Po południu w Strasburgu rozpocznie się pierwsza po tzw. parlamentarnych wakacjach sesja plenarna Parlamentu Europejskiego.

 

We Francji deputowani obradować będą do czwartku. Przez te cztery dni europosłowie szukać będą recepty na wyjścia Europy z kryzysu finansowego oraz problemów strefy euro.

 

Zgodnie z ostatecznym projektem porządku obrad w środę posłowie do Europarlamentu wysłuchają m.in. oświadczenia przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuel Barosso na temat stanu Unii. Będzie to debata priorytetowa tej sesji.

 

Oprócz tego odbędzie się też dyskusja i głosowanie w sprawie rzekomego transportu i nielegalnego przetrzymywania więźniów w krajach europejskich przez CIA. Parlament Europejski może wezwać prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obame do wywiązania się ze złożonej w styczniu 2009 roku obietnicy zamknięcia obozu w Guantanamo oraz jak najszybszego umożliwienia każdemu więźniowi, któremu nie zostaną  postawione zarzuty, powrotu do kraju.

 

Podczas tej sesji wysoka przedstawicielka Catherine Ashton przedstawi również swoje oświadczenie na temat zasadniczych aspektów i najważniejszych kierunków wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, a także obecnej sytuacji  w Syrii.

 

Sesję plenarną zakończą jak zwykle debaty i głosowania nad dokumentami dotyczącymi łamania praw człowieka, zasadę demokracji i państwa prawa.

 

RIRM/D. Nahajowski

drukuj