PAP/Radek Pietruszka

Kierunki polityki zagranicznej. W Warszawie odbyła się narada ambasadorów RP

Ambasadorowie Polski, którzy na co dzień reprezentują nasz kraj poza granicami, spotkali się w Warszawie z prezydentem, premierem oraz ministrem spraw zagranicznych. Wydarzenie odbyło się w ramach narady ambasadorów RP.

Narada Ambasadorów to cykliczne spotkanie, które pozwala podsumować bieżące kierunki polityki zagranicznej oraz wyznaczyć nowe. Wydarzenia minionego roku to wydarzania na miarę dekad, z którymi Europa nie miała do czynienia od czasu zakończenia drugiej wojny światowej – powiedział prezydent Andrzej Duda.

– To nie jest czas na bierną i pasywną służbę zagraniczną. To czas pełnego zaangażowania i aktywności, w którym głos Polski musi być słyszany bardzo wyraźnie, bo od niego w dużej mierze zależy wzmacnianie naszego bezpieczeństwa, naszej współpracy międzynarodowej, sojuszy czy pozyskiwanie nowych rynków zbytu – mówił szef państwa polskiego.

Rosja musi poczuć gorzki smak porażki – dodał prezydent Andrzej Duda.

Droga do pokoju może prowadzić tylko przez jedną ścieżkę: poprzez zapewnienie Ukrainie niepodległości, suwerenności, nienaruszalności jej granic oraz osądzenie sprawców – kontynuował z kolei minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau.

– Jeśli do tego nie dojdzie to nikt na naszym globie, kto jest obywatelem państwa słabszego, które może popaść w konflikt z państwem silniejszym, nie będzie mógł się czuć bezpiecznie –  wskazał szef resortu.

Ambasadorowie, którzy są przedstawicielami Polski za granicami, de facto tworzą politykę zagraniczną. Są głosem Polski. Prezydent Andrzej Duda wskazywał, że ich rolą jest uświadamianie m.in. o rosyjskiej dezinformacji, o zbrodniach na Ukrainie, ale także o tym, że Polska podjęła szerokie działania na rzecz Kijowa.

– Powinniśmy mówić o tym za granicą, powinniśmy to promować. To także bardzo ważne państwa zadanie, zwłaszcza w kontekście przekonywania krajów niezdecydowanych oraz wywierania presji na naszych sojuszników, by zwiększali zakres swojej pomocy podkreślił prezydent RP.

Znajdujemy się na potężnym, geopolitycznym zakręcie, z którego widać, jak duża jest rola ambasadorów Polski poza jej granicami. Ale te geopolityczne zagrożenia wzmocniły też głos Polski. Od lat przestrzegaliśmy przed rosyjskim imperializmem – mówił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że silną pozycję trzeba wykorzystać w Unii Europejskiej, bo tam rodzą się kolejne wyzwania, tym razem polityczne.

– To próba doprowadzenia do daleko posuniętej centralizacji decyzji, bez liczenia się z wolą poszczególnych państw członkowskich. My temu z całą mocą chcemy przeciwdziałać – zaznaczył premier.

Szef rządu zwrócił się do ambasadorów, by rozmawiać z przedstawicielami krajów europejskich, które – tak jak Polska – przeciwstawiają się tym próbom. Z rąk prezydenta Andrzej Dudy trzech ambasadorów otrzymało listy uwierzytelniające. Na placówki dyplomatyczne udadzą się ambasadorowie Malezji, Związku Australijskiego i Republiki Południowej Afryki.

https://twitter.com/BPM_KPRP/status/1670796194669264897

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl