fot. PAP

Kibice zawierzyli się Królowej Polski

Ok. 5 tys. kibiców przybyło na Jasną Górę w VI Patriotycznej Ogólnopolskiej Pielgrzymce. Hasłem spotkania były słowa:  ”Chwała prawdziwym zwycięzcom”. Tegoroczną pielgrzymkę zadedykowano bowiem bohaterskim powstańcom Warszawy (w tym roku przypada 70. rocznica narodowego zrywu). Gośćmi specjalnymi były dzieci Żołnierzy Wyklętych. 

W południe Eucharystii dla fanów sportu przewodniczył w Kaplicy Matki Bożej ks. Leszek Zioła. Homilię wygłosił ks. dr Jarosław Wąsowicz, duszpasterz kibiców. Podkreślił, że dla polskich kibiców powstańcy warszawscy są prawdziwymi zwycięstwami, o czym „wielokrotnie dawaliśmy przekonanie chociażby poprzez okolicznościowe oprawy na wielu stadionach”.

Dodał, że polskim patriotom zarzuca się „babranie w martyrologii, a dla nas męczeństwo nie jest niczym wstydliwym, wręcz przeciwnie, jest ono świadectwem heroicznej miłości do Boga i Ojczyzny” – powiedział ks. dr Jarosław Wąsowicz. Duszpasterz kibiców odniósł się również do bieżących problemów Polaków oraz walki z polską, chrześcijańską tradycją.

– Dzisiaj z patriotyzmem walczą wszyscy. Od decydentów począwszy, poprzez rugowanie historii, klasyki polskiej literatury z programów szkolnych i akademickich. To media – jak pokazują ostatnie publikacje – nie przypadkowo zainteresowane są ucinaniem lustracji własnego środowiska, wybielaniem zbrodni komunistycznych i wyśmiewaniem tych, którzy kochają Polskę. Podobnie walczy się z religią – podważa się Boże prawa, obecność w życiu chrześcijańskich i katolickich wartości. Walczy się z najświętszymi symbolami naszej wiary,  niejednokrotnie dopuszczając się barbarzyńskich profanacji. W imię nowoczesności, już od przedszkola, deprawuje się nasze dzieci. Takim praktykom  mówimy stanowcze NIE, bo sprawa nasza to sprawa Boga – powiedział ks. dr Jarosław Wąsowicz.

Duszpasterz kibiców zwrócił również uwagę na fakt, że dziś próbuję się zmienić barwy naszej niepodległości.

Nasza niepodległość jest biało-czerwona, a nie tęczowa, co próbuje się nam natrętnie narzucać w ostatnich latach. Walka o wolność to nie była zabawa, ale walka! – powiedział ks. dr Jarosław Wąsowicz.

Pod koniec Eucharystii uczestnicy pielgrzymki zawierzyli się  Matce Bożej. Podczas wymawiania aktu zawierzenia wszyscy kibice wznieśli klubowe szaliki.

fot. PAP

Na zakończenie trzykrotnie zabrzmiał okrzyk:

„Niech każdy kibic w sercu to wyzna: Bóg, Honor i Ojczyzna”.

Następnie poświęcone zostały szaliki kibiców. Po Eucharystii kibice uczestniczyli w wykładzie dr. Leszka Żebrowskiego. Historyk mówił o machinie zakłamywania Powstania Warszawskiego i opluwania żołnierzy Armii Krajowej w okresie PRL i czasach współczesnych.

Następnie odbyła się prezentacja wybranych stowarzyszeń kibicowskich i  patriotycznych transparentów. W miejscu centralnym pojawił się znak Polski Walczącej z napisem: „1 sierpnia PAMIĘTAMY”. Zapłonęły flary, wystrzelono race. Kibice odśpiewali Hymn Polski – wszystkie cztery zwrotki, a następnie wznieśli okrzyki, m.in.: „Cześć i chwała bohaterom!”, „Bóg, Honor i Ojczyzna”.

Pielgrzymkę zakończył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Tadka Polkowskiego.

RIRM/Jasna Góra

drukuj