W kraju trwa modlitwa ekspiacyjna

W Polsce cały czas odbywają się nabożeństwa ekspiacyjne po ubiegłotygodniowej profanacji Cudownego Obrazu. Dziś modlić się będą wierni archidiecezji częstochowskiej, diecezji świdnickiej i Łomianek.

We wszystkich kościołach archidiecezji częstochowskiej po Mszach św. odprawione zostaną nabożeństwa przebłagalne. Oświadczenie w związku z atakiem na wizerunek Jasnogórskiej Pani wydało Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

Uprzedzenia wobec wartości chrześcijańskich są skutkiem niechęci wobec Kościoła Katolickiego, duchowieństwa, czy w ogóle chrześcijaństwa. Stąd oświadczeni KEP i nadzieja, że ten głos wpłynie na zmianę postaw, tych którzy zatracili poczucie szacunku wobec tego co dla ludzi jest święte. Jednocześnie biskupi wyrażają wdzięczność tym którzy podejmują zadość uczynienie za próbę profanacji Jasnogórskiego Obrazu, czy inne akty braku szacunku wobec świętości – powiedział ks. dr Józef Kloch, rzecznik prasowy KEP.

Aktu profanacji dokonał 58 letni mężczyzna Świdnicy. Grozi mu 10 lat więzienia. Ks. bp Ignacy Dec – pasterz diecezji świdnickiej wystosował komunikat do księży dziekanów i dziś we wszystkich świdnickich parafiach wierni będą prosić Boga o miłosierdzie i dokonywać aktu przebłagania za profanację. „To uderzenie w świętość naszego narodu (…). Trzeba się obudzić na prawdę”, a modlitwa nam w tym bardzo pomaga – stwierdził ks. bp.

Musimy się obudzić – tak brzmiało hasło warszawskiego marszu w obronie wolności – Obudź się Polsko. W adwencie hasło to ogłaszamy na nowo. Trzeba się obudzić na Pana Boga, na Ewangelie, na rzeczywistość, na prawdę. Jest potrzebne prawdziwe obudzenie na obiektywizm i rzeczywistość. Pomaga nam w tym modlitwa, refleksja, zaduma nad rzeczywistością. W tym względzie chcemy wyrazić wdzięczność Radiu Maryja i TV Trwam. Te media nam pomagają – jak mówił o. Krąpiec – odzyskać świat realny – powiedział ks. bp Ignacy Dec.

Mieszkańcy gminy i miasta Łomianki spotykają się o godz. 16.00 przy figurze Matki Bożej Niepokalanej w Łomiankach, by przepraszać za profanację obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

W akcie przebłagalnym za zamach na wizerunek Królowej Polski na Jasnej Górze mieszkańcy gminy złożą pod pomnikiem kwiaty. Do przybycia pod pomnik Matki Bożej zachęcają wszyscy proboszczowie lokalnych parafii, którzy wystosowali apel do mieszkańców miasta i gminy Łomianka.

-Na znak solidarności z Jasną Górą zachęcamy do otoczenia w tym okresie szczególną troską kapliczek i krzyży przydrożnych na terenie naszego Miasta i Gminy, składając przy nich kwiaty, płonące światła i dar modlitwy w intencji naszego Narodu – czytamy w przesłanym apelu.

Więcej informacji dot. miejscowości w kraju i świecie, gdzie są organizowane modlitwy i nabożeństwa ekspiacyjne znajdą państwo w Naszym Dzienniku, a także na stronie internetowej gazety.

APEL DLA MIASTA I GMINY ŁOMIANKI

drukuj