Katowice: drugi dzień kongresu Energy 24 w ramach COP 24

W Katowicach w ramach COP 24 rozpoczyna się dziś drugi dzień kongresu Energy 24. Biorą w nim udział m.in. szefowie najważniejszych spółek węglowych oraz firm okołogórniczych, a także europejscy naukowcy i eksperci. Szczytowi towarzyszą konferencje i fora dyskusyjne. Wczoraj w pawilonie polskim dyskusję zdominowała tematyka dot. wdrażania i finansowania technologii dla czystego powietrza m.in. z udziałem minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz.

Szefowa resortu powiedziała, że model prosumencki energetyki odpowiada na wyzwania bezpieczeństwa energetycznego, polityki klimatycznej, cen energii czy dostępności sieci przesyłowych.

Minister nawiązała do gwałtownego wzrostu kosztów uprawnień do emisji CO2, wpływającego na rosnące ceny energii.

Jak sobie z tym radzimy? Z jednej strony zapowiedziana przez pana ministra kwestia rekompensat związanych z podwyżkami cen energii, ale to nie wszystko. Rozmawiamy również o prosumentach. Dziś, kiedy technologie fotowoltaiczne są zdecydowanie tańsze niż 3-4 lata temu, postawienie farm fotowoltaicznych jest znacznie mniej kosztowne. Będziemy te instrumenty chcieli rozwijać już w przyszłym roku, pozwolić spółdzielniom i samorządom lokalnym na samodzielną produkcję energii na własne potrzeby, a jej nadwyżkę – wpuszczanie do sieci energetycznych. To będzie bardzo wyraźny impuls cenowy, który pozwoli nie tylko tym indywidualnym końcowym odbiorcom, ale także producentom z małych i średnich firm obniżyć ceny energii – mówiła Jadwiga Emilewicz.

W ubiegłym tygodniu w Katowicach minister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że zwiększenie nacisku na rozwój energetyki prosumenckiej będzie jedną z uwag Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii do projektu Polityki Energetycznej Polski.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl