Senat rozpatrzy uchwałę o powołaniu Mikołaja Pawlaka na Rzecznika Praw Dziecka

Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Senat rozpatrzy uchwałę Sejmu o powołaniu Mikołaja Pawlaka na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Pawlak jest prawnikiem, obecnie pracuje w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Mikołaj Pawlak został wybrany przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka 23 listopada. Jego kandydaturę poparło wówczas 230 posłów, 185 było przeciw, a pięciu wstrzymało się od głosu. Większość bezwzględna, konieczna do wyboru, wynosiła 211 głosów.

Mikołaj Pawlak ukończył prawo i prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2005-2016 pełnił funkcję adwokata przy sądach kościelnych w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Od 2006 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Łodzi. Od listopada 2011 r. prowadził indywidualną praktykę adwokacką.

Od czerwca 2016 r. jest dyrektorem Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości. W imieniu ministra sprawuje nadzór nad sądami rodzinnymi, zakładami poprawczymi i schroniskami dla nieletnich. Uczestniczył między innymi w przygotowaniu projektu reformy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Jest żonaty, ma dwóch synów: ośmioletniego Ignacego i sześcioletniego Karola.

Przed głosowaniem w Sejmie posłowie opozycji zarzucali Pawlakowi, że nie spełnia on ustawowego wymogu posiadania przez kandydata na RPD co najmniej pięcioletniego doświadczenia w pracy z dziećmi lub na ich rzecz. Odnosząc się do tej kwestii, marszałek Marek Kuchciński przypomniał, że komisje sejmowe pozytywnie oceniły tę kandydaturę.

„Jak rozumiem, komisja wzięła pod uwagę nie tylko 3-letni okres pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości, ale (także) wieloletnią od 2005 r. trwającą pracę pana kandydata jako adwokata. I jak rozumiem, spełnia to kryteria doświadczenia pracy z dziećmi” – ocenił marszałek.

Mikołaj Pawlak na pytania posłów odpowiadał podczas posiedzenia połączonych komisji polityki społecznej i rodziny oraz edukacji, nauki i młodzieży.

Zwrócił wówczas uwagę, że definicja dobra dziecka nie jest określona w żadnych aktach prawnych.

„Według mnie, trafnym jest ten kierunek dobra dziecka, jako odpowiedzialności, szacunku i obowiązku, poszanowania jego wartości i godności” – powiedział.

Jak dodał, „granicą dobra dziecka jest łza u dziecka”.

„Oczywiście nie jakaś błaha, ale powodująca i obrazująca przekroczenie tworzących się w rzeczywistości dziecka zasad” – ocenił.

Mówiąc o wyzwaniach urzędu RPD, wskazywał między innymi na wysoką liczbę samobójstw wśród dzieci, niedostateczną opiekę zdrowotną w szkołach i na konieczność zwalczania dostępu dzieci do pornografii. Zapewnił, że jako rzecznik będzie współpracował ze specjalistami ze wszystkich środowisk. Odnosząc się do kar cielesnych, podkreślił, że „każdy czyn przeciwko dziecku, każde naruszenie jego nietykalności jest karalne, jest przestępstwem i wpływa na to dziecko”.

Skierował także słowa do dzieci.

„Chcę być waszym pomocnikiem, pełnomocnikiem, obrońcą, powiernikiem i może za jakiś czas – przyjacielem. Zapewniam, że będę otwarty zawsze o każdej porze, każde dziecko w Polsce może do mnie pisać, dzwonić. Tak działałem do tej pory i tak będę działał” – powiedział.

Mikołaj Pawlak jest już piątym kandydatem na RPD, trzecim zgłoszonym przez klub PiS. Ostatnia kandydatka PiS, Agnieszka Dudzińska, po drugim głosowaniu w Sejmie została wybrana na stanowisko RPD, zgody na jej powołanie nie wyraził jednak Senat.

Kadencja obecnego rzecznika Marka Michalaka upłynęła 27 sierpnia 2018 r. Zgodnie z ustawą o RPD będzie on pełnił swe obowiązki do złożenia ślubowania przez nowego rzecznika. Michalak pełni urząd od 2008 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl