fot. twitter.com/CBAgovPL

CBA zatrzymało dwie z sześciu osób podejrzewanych o ustawienie przetargów w Rydze

Centralne Biuro Antykorupcyjne w międzynarodowej akcji zatrzymało dwie osoby z Polski podejrzewane o ustawianie przetargów na autobusy i trolejbusy w Rydze (Łotwa) – dowiedziała się PAP. Na Łotwie zatrzymano kolejne cztery osoby.

Zatrzymani przez CBA w akcji pod Poznaniem, to członek zarządu producenta pojazdów komunikacji miejskiej i – podczas działań w Warszawie – jeden z dyrektorów handlowych tej firmy – wynika z ustaleń PAP.

800 tys. zł łapówki miało trafić do Rygi za ustawienie przetargów na transport miejski w latach 2013-16 – w sumie na blisko 200 autobusów i trolejbusów dla stolicy Łotwy.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził, że we wspólnej akcji z łotewską służbą KNAB uczestniczyli agenci białostockiej delegatury CBA.

„W sumie zatrzymano sześć osób – na Łotwie to m.in. odpowiedzialny za przetargi dyrektor ryskiej spółki komunikacyjnej oraz osoby pomagające w ukryciu pieniędzy z łapówki” – powiedział PAP Piotr Kaczorek.

Przeszukano biura zatrzymanych w siedzibie polskiej firmy oraz miejsca zamieszkania zatrzymanych osób. Do przeszukań doszło także na terenie Łotwy. Zatrzymani w Polsce trafią do nadzorującej śledztwo Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.

PAP/RIRM

drukuj