fot. pixabay.com

KAS rozbiła „karuzelę” podatkową pięciu firm z branży odzieżowej

Wartość wyłudzenia podatku VAT, wynikającą z fikcyjnych transakcji między pięcioma firmami z branży odzieżowej z Mazowieckiego i Zachodniopomorskiego, oszacowano na ok. 15 mln zł – poinformowała w środę rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Ewa Markowicz.

Tzw. karuzelę podatkową wykryli funkcjonariusze lubuskiej KAS. W związku z podejrzeniem wyłudzenia VAT przeprowadzono jednoczesne kontrole w 20 miejscach w woj. mazowieckim i zachodniopomorskim. Funkcjonariusze wkroczyli do oddziałów firm i mieszkań właścicieli tych spółek. Zabezpieczono m.in. dokumentację księgową, w tym faktury VAT sprzedaży i nabycia towarów, księgi rachunkowe, umowy o prowadzenie rachunków bankowych i lokat terminowych. Na miejscu przesłuchano świadków.

„Analiza przepływu dokumentów i środków finansowych między firmami wykazała, że pięć przedsiębiorstw z branży odzieżowej, wyłudziło od maja 2020 r. dzięki fikcyjnym transakcjom ok. 15 mln zł. Trwa dochodzenie, nikt nie ma jeszcze przedstawionych zarzutów” – powiedziała Ewa Markowicz.

Dodała, że na kontach tych firm zablokowano ponad 330 tys. zł; Lubuski Urząd Celno-Skarbowy w Gorzowie Wlkp. w trzech firmach wszczął kontrole celno-skarbowe.

Za przestępstwa związane z wyłudzaniem VAT na dużą skalę grozi nawet do 15 lat pozbawienia wolności i wysokie grzywny.

PAP

drukuj