Kary więzienia dla urzędników w związku z pożarem w Kamieniu Pom.

Kary trzech oraz dwóch lat więzienia wymierzył szczeciński sąd okręgowy dwójce byłych urzędników z Kamienia Pomorskiego. Wyrok, wydany w związku z pożarem, w którym w 2009 r. zginęły 23 osoby, nie jest prawomocny.

Na ławie oskarżonych zasiedli były dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Kamieniu Pomorskim Krzysztof G. i jego była podwładna Barbara K. Według prokuratury nie dopełnili oni swoich obowiązków.

Decyzją sądu skazani urzędnicy nie będą mogli też przez najbliższe lata wykonywać zawodu zarządcy nieruchomości – G. przez sześć lat, a K. przez cztery. Były dyrektor nie będzie miał też prawa zajmować stanowisk kierowniczych w administracji państwowej i samorządowej przez sześć lat. Kosztami procesu sąd obciążył podsądnych po połowie.

Obrońcy oskarżonych, którzy domagali się ich uniewinnienia, zapowiedzieli apelację.

Uzasadniając wysokość kary, sędzia Małgorzata Puczko podkreśliła, że w ocenie sądu jest ona adekwatna do winy oskarżonych i społecznej szkodliwości ich czynów. Wprawdzie sąd uznał, że wina byłych urzędników była nieumyślna, ale – jak zaznaczyła sędzia Puczko – kara musi być wychowawcza i prewencyjna; musi chronić społeczeństwo przed podobnymi zaniechaniami, jakich dopuścili się oskarżeni.

„Ta sprawa dowodzi, że nie można iść na skróty; nie można oszczędzać, bo pierwszym celem jest zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. Oskarżeni nie wzięli tego pod uwagę, że przed wszystkim bezpieczeństwo, zdrowie i życie” – powiedziała sędzia.

Sąd uznał Krzysztofa G. i Barbarę K. za winnych niewywiązania się z ciążących na nich obowiązków m.in. związanych z obsługą eksploatacyjną, techniczną i administracyjną hotelu socjalnego, czym nieumyślnie doprowadzili do pożaru tego budynku.

Jak wyliczała w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Puczko, oskarżeni nie przeprowadzali okresowych kontroli stanu technicznego obiektu, w szczególności instalacji elektrycznej i gazowej; wydali zezwolenia na remont instalacji elektrycznej i gazowej bez dokonania wymaganego prawem budowlanym zgłoszenia tych robót staroście w Kamieniu Pomorskim, a także dopuszczali do tego, że niezgodnie z prawem mieszkańcy składowali materiały palne na drogach ewakuacyjnych lub zamykali te drogi.

Komentując środowy wyrok prokurator Bartłomiej Przyłucki, który żądał dla Krzysztofa G. 4,5 roku, a dla Barbary K. 2,5 roku pozbawienia wolności powiedział, że jest on sprawiedliwy. Nie podjął on jeszcze decyzji, czy złoży apelację.

Obrońcy oskarżonych, domagający się przed sądem ich uniewinnienia, zapowiedzieli, że złożą w tej sprawie apelację po tym, jak otrzymają pisemne uzasadnienie wyroku. To są wyroki surowe – uznali.

Podkreślali, że między ewentualnymi zaniedbaniami skazanych a wystąpieniem pożaru nie ma bezpośredniego związku. Jak można się doszukiwać w braku przeglądów technicznych związku przyczynowo-skutkowego z wystąpieniem pożaru? – pytali retorycznie po ogłoszeniu wyroku.

Żadne przeglądy okresowe nie dałyby zarządcy informacji dotyczących stanu technicznego budynku, ponieważ byłyby to przeglądy administracyjne, nie dające wiedzy technicznej – mówili, przywołując również opinie ekspertów wystawiane jeszcze przed pożarem, które nie wskazywały jakiegokolwiek zagrożenia. Przekonywali też, że Krzysztof G. i Barbara K. „nie otrzymali środków koniecznych do sprawowania zarządu nad budynkiem”.

W poniedziałek wielkanocny 2009 r. w pożarze budynku socjalnego w Kamieniu Pomorskim zginęły 23 osoby, w tym 13 dzieci. Był to jeden z najtragiczniejszych pożarów w powojennej historii Polski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl