fot. PAP

Sejm przeciw reorganizacji sądów

Sejm opowiedział się przeciwko pomysłowi ministra Jarosław Gowina, o reorganizacji 79 sądów rejonowych. Politycy odrzucili wczoraj informację Ministra Sprawiedliwości w tej sprawie. Nie rodzi to jednak żadnych skutków prawnych.

Za odrzuceniem, zagłosowali posłowie PiS, SP, PSL, SLD i Ruchu Palikota. 10 polityków PO, nie pojawiło się na głosowaniu. Szef resortu sprawiedliwości przekonuje, że reorganizacja poprawi efektywność oraz strukturę organizacyjną tych sądów – wobec nierównomiernego ich obciążenia w skali kraju.

Prof. Krystyna Pawłowicz, konstytucjonalista, stwierdziła, że ustawa jest szkodliwa dla państwa polskiego. Głosowanie w tej sprawie, posłanka rozpatruje jednak w kontekście walk, pomiędzy skrzydłem konserwatywnym, a liberalnym w PO.

– To jest jakby wypadkowa takich wewnętrznych również bitew. Natomiast tutaj, nie został przyjęty projekt, który on prowadził. Zresztą jak pamiętam, nie był akceptowany również przez różne środowiska – sądowe także. Jestem przeciwna tej tzw. reorganizacji, dlatego że państwo nie może się kurczyć, nie  może likwidować swoich placówek. Sądy są takimi kulturotwórczymi, państwowotwórczymi ośrodkami, stąd też myślę, że to nie był dobry pomysł. Niekonsultowany, a właściwie narzucany, więc zobaczymy, że tu na pewno będą zapadały decyzje polityczne – powiedziała prof. Krystyna Pawłowicz.

Zgodnie z podpisanym przez Jarosława Gowina rozporządzeniem, od 1 stycznia 2013 r. sądy rejonowe o limicie etatów do dziewięciu sędziów, zostaną przekształcone w wydziały zamiejscowe, sąsiednich większych sądów. Do dalszych prac skierowano także obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych. Powstał przy współpracy PSL. Ma on na celu zablokowanie przygotowanej przez Gowina reorganizacji.

Wypowiedź pos. prof. Krystyny Pawłowicz:


Pobierz Pobierz

 

 

RIRM

drukuj