Kaczyński: Tusk zasłania się Arłukowiczem

Premier Donald Tusk nie chce rozmawiać o polskiej służbie zdrowia i zasłania się ministrem Bartoszem Arłukowiczem – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Na konferencji prasowej w Garwolinie, lider PiS-u wskazał na błędy jakie popełnia szef resortu zdrowia, a które skutkują degradacją całego systemu służby zdrowia.

„Można dziś mówić o specyficznym systemie Donalda Tuska” ocenił Jarosław Kaczyński.

– Służba zdrowia jest fragmentem systemu Tuska. Sytemu, w którym wszystko może być przeliczane na pieniądze, komercjalizowane, prywatyzowane. To doprowadza do tego, że lekarze są księgowymi, pacjenci są cyferkami w jakichś księgowych dokumentach. Nie są ludźmi. Dla nas, podstawą myślenia o służbie zdrowia są idee profesora Religi, dla którego centrum wszystkich spraw związanych ze służbą zdrowia był człowiek, pacjent. Pacjent traktowany jako człowiek, a nie jako jednostka statystyczna – powiedział prezes Jarosław Kaczyński.

Lider PiS dodał, że jego partia opracowała konkretne rozwiązania, których potrzebuje polska służba zdrowia, do prawidłowego funkcjonowania.

– Mamy na to radę, tzn. odrzucenie tego systemu opartego na komercjalizacji, na prywatyzacji szpitali oraz konkretne decyzje, jak na przykład przekazanie lekarzom pierwszego kontaktu prawa do kierowania na badania – to na pewno bardzo skróci kolejki. Gabinety lekarskie, dentystyczne w szkołach – to zmniejszy obciążenie służby zdrowia i na pewno poprawi ochronę zdrowia dzieci – dodał prezes Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS dodał, że ostatnie obietnice rządu Donalda Tuska dotyczące skrócenia kolejek okazały się słowami bez pokrycia. Padły założenia do tej pory nie widać ich realizacji. Pacjenci nadal czekają w kolejkach.

RIRM

drukuj