Kaczyński: PiS złoży w Sejmie projekt obniżający wiek emerytalny

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w piątek, że jego klub złoży w Sejmie projekt przywracający poprzednie regulacje dotyczące wieku emerytalnego. Przed zmianami kobiety miały prawo do emerytury po osiągnięciu 60. roku życia, a mężczyźni – 65 lat.

Projekt ustawy przygotowany przez PiS – jak mówił Kaczyński – przewiduje przywrócenie stanu sprzed ostatniej reformy emerytalnej od 1 stycznia 2015 r. Prezes PiS zapowiedział, że projekt zostanie złożony w Sejmie jeszcze w piątek.

Nie ma kwestii społecznej, która by bardziej poruszała ludzi i która by tak ludzi jednoczyła, jak kwestia przedłużenia wieku emerytalnego. Gdziekolwiek jesteśmy i jakiekolwiek to jest spotkanie, to się o tym mówi natychmiast, wybuchają brawa i żądania zmiany są jednoznaczne. Wynika to także z wszelkiego rodzaju badań – dowodził Kaczyński na piątkowej konferencji prasowej.

„Pani premier mówi, że jedynym sposobem naprawiania błędów jest zmiana błędnych decyzji. Pani premier mówi też, że >> mało słów, dużo czynów << i >> robić, a nie gadać <<. W związku z tym mamy propozycję, która jest takim powiedzeniem >> sprawdzam <<” – zaznaczył lider Prawa i Sprawiedliwości.

„Jeżeli pani premier mówi prawdę, to nie ma żadnych przeszkód, by ta ustawa w krótkim czasie została przeprowadzona przez Sejm” – mówił. Według Kaczyńskiego „Platforma udowodniła, że nawet przy sprzeciwie opozycji jest w stanie w bardzo krótkim czasie uchwalać ustawy”. „Tu oczywiście nie byłoby sprzeciwu opozycji, wręcz przeciwnie. Można to więc przeprowadzić bardzo szybko” – uznał.

Sejm uchwalił zmiany w ustawie o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w maju 2012 r. Przed zmianami kobiety miało prawo do emerytury po osiągnięciu 60. roku życia, a mężczyźni – 65 lat. Od 2013 r. zgodnie z ustawą wiek emerytalny wzrasta co kwartał o miesiąc – dla mężczyzn będzie wynosił 67 lat w 2020 r., a dla kobiet – w 2040 r.

PAP

drukuj