K. Ujazdowski proponuje kompromis ws. sporu wokół TK

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości, Kazimierz Michał Ujazdowski, proponuje kompromis w sprawie rozwiązania sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

W tym tygodniu opinię w sprawie TK wyda opinia Wenecka. Ustawą PiS-u o Trybunale na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu zajmie się także sam TK.

Europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski podkreśla, że pierwszą sprawą jaką należy uregulować to status tych sędziów, którzy zostali wybrani przez obecny parlament a także poprzednią koalicję PO–PSL.

– Wszyscy ci sędziowie powinni być sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Wyobrażam sobie, że kompromis polega na tym, że pan prezes Rzepliński deklaruje, że dopuści do sądzenia sędziów panów Muszyńskiego Morawskiego i Ciocha. Jednocześnie pada wiarygodna deklaracja ze strony większości rządowej, większości parlamentarnej, że sędziowie wybrani przez parlament ubiegłej kadencji – sędzia Hauser w pierwszej kolejności, ale także dwaj pozostali – staną się członkami TK, obejmując mandaty po upływie kadencji kolejnych sędziów – powiedział europoseł Ujazdowski.

Polityk dodał, że z tym pomysłem zapoznał się już prezes PiS-u Jarosław Kaczyński. Jak powiedział europoseł, „narasta wola porozumienia się”. Według niego, w wyniku kompromisu, TK mógłby odroczyć orzekanie w sprawie ustawy o Trybunale.

Do Prezesa Sądu o odroczenie rozprawy zwrócił się prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Prof. Andrzej Rzepliński odrzucił te propozycję.

Premier Beata Szydło już w styczniu zaproponowała rozwiązanie, które miałoby zakończyć spór wokół TK: ośmiu na 15 sędziów TK wskazywałaby opozycja. PO, Nowoczesna i PSL odrzuciły tę propozycję.

RIRM/WH

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl