fot. twitter.com

K. Karski: Opinia rzecznika generalnego TSUE na temat przechodzenia sędziów w stan spoczynku jest błędna

Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na temat przechodzenia sędziów w stan spoczynku jest błędna – ocenił europoseł Karol Karski. W wydanej wczoraj opinii rzecznik TSUE wskazał, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinien orzec, iż nowe zasady przechodzenia polskich sędziów w stan spoczynku są sprzeczne z prawem Unii.

Chodzi o przepisy z 2017 roku, które obniżyły wiek przejścia w stan spoczynku dla sędziów i prokuratorów do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Skargę wniosła Komisja Europejska, która uznała, że przepisy te są sprzeczne z prawem Unii. Polskie władze wprowadziły już zmiany, ale Komisja podtrzymała zarzuty, bo jej zdaniem nie wszystkie problemy zostały rozwiązane.

Europoseł Karol Karski wskazuje w tym kontekście, że opinia rzecznika TSUE nie ma już wielkiego znaczenia.

Opinia jest błędna. Ale to już nie ma większego znaczenia, ponieważ są to przepisy historyczne już uchylone. Dawno temu ci sędziowie, których te przepisy dotyczyły, sprawują swoje funkcje i będą je pełnić do momentu, kiedy osiągną stan spoczynku określony w jeszcze wcześniej obowiązujących przepisach. Zatem to nie ma większego znaczenia. Trybunał ma dość dużą autonomię w wypowiadaniu swoich opinii, ale w tym przypadku to będzie wyłącznie opinia, ponieważ nie będzie tu nic do rozstrzygnięcia. To są sprawy historyczne – zaznacza Karol Karski.

Opinia rzecznika generalnego TSUE jest wstępem do wyroku w sprawie. Nie jest wiążąca dla Trybunału. TSUE może ją podzielić, co często się dzieje, ale może się też z nią nie zgodzić.

RIRM

drukuj