K. Elbanowska: widać wielką wolę dialogu ze strony minister Zalewskiej

O szczegółach swojego dzisiejszego spotkania z Anną Zalewską, minister edukacji narodowej, mówiła w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” Katarzyna Elbanowska, prezes Fundacji Rzecznik Praw Rodziców. „Był to absolutny przełom” – podkreśliła.

Katarzyna Elbanowska, w rozmowie z o. Piotrem Dettlaffem CSsR, wskazała na wielką wolę dialogu ze strony nowej szefowej resortu edukacji.

Mieliśmy zupełnie nieskrępowanie dyskutować, rozmawiać, przedstawiać problemy, które do nas zgłaszają rodzice. Jesteśmy wzruszeni tym, że wreszcie udało się doprowadzić do takiej sytuacji, w której głos rodziców jest szanowany przez władze oświatowe. Gratuluję rodzicom, którzy przez te wszystkie lata się nie poddawali, zbierali podpisy i walczyli o swoje dzieci. Widać dzisiaj efekty tych starań – mówiła prezes Fundacji Rzecznik Praw Rodziców.

Jak dodała, w okresie rządów Platformy Obywatelskiej mieliśmy do czynienia z uwstecznieniem całych roczników dzieci. To efekt – w jej ocenie – wyrzucenia edukacji liter z podstawy programowej dla przedszkoli.

Myśmy mieli wspaniałe zerówki, w których dzieci uczyły się czytania metodami, które są zgodne z ich etapem rozwoju. Pani minister Hall wyrzuciła litery z podstawy programowej dla przedszkoli. Całą edukację – nie tylko czytania, ale także kaligrafii (…) – przerzuciła do pierwszej klasy i zrzuciła na barki dziecka sześcioletniego. Ta reforma, której celem było skrócenie edukacji o rok po to, żeby szybciej uzyskać pracowników na rynku pracy, nie mogła się udać, ponieważ była robiona bez szacunku dla małego człowieka – wskazywała Karolina Elbanowska.

Minister Anna Zalewska otrzymała od przedstawicieli Fundacji Rzecznik Praw Rodziców projekty nowych podstaw programowych dla przedszkoli i edukacji wczesnoszkolnej. Nad dokumentem pracował zespół nauczycieli pod kierunkiem Doroty Dziamskiej.

Ta podstawa jest już wypracowana, merytoryczna, przemyślana. Tam są uwzględnione wszystkie możliwe aspekty rozwoju dziecka. Jest to nowoczesny dokument, zgodny z trendami nowoczesnej pedagogiki. Ministerstwo może wziąć gotowca – podkreśliła Karolina Elbanowska.

W trakcie spotkania z szefową resortu edukacji pojawił się apel o szczególną pomoc dla dzieci z rocznika 2008/2009.

Bardzo wiele z nich – o czym mamy coraz więcej sygnałów – przeżywa niepowodzenia szkolne. Te dzieci, szczególnie z drugiej połowy roku, nie odnajdują się w edukacji ławkowej, w edukacji wymagającej skupienia, pewnych kompetencji. Dziecko sześcioletnie musi mieć gotowość szkolną, a te dzieci w tym wieku jeszcze tej gotowości nie mają – tłumaczyła prezes Fundacji Rzecznik Praw Rodziców.

Minister Anna Zalewska zapowiedziała dziś, że w ciągu najbliższych dziesięciu dni powstanie projekt ustawy likwidujący obowiązek szkolny dla sześciolatków.

Całość rozmowy z Karoliną Elbanowską, gościem poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia”, można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl