A. Zalewska: jesteśmy gotowi na zmiany w systemie edukacji

To najlepszy moment na wdrożenie zmian w systemie edukacji – powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Wczoraj w 17. miastach odbyły się protesty przeciwko planowanym zmianom w edukacji, m.in. zapowiadanej likwidacji gimnazjów oraz powrotu do 8-letniej podstawówki i 4-letniego liceum.

Część środowiska nauczycielskiego obawia się utraty miejsc pracy – resort uspokaja, że zwolnień nie będzie. Na antenie radiowej jedynki szefowa resortu edukacji oceniła, że reformy nie należy opóźniać z uwagi na zaplanowane na 2018 r. wybory samorządowe.

Minister Anna Zalewska podkreśliła, że zmiany są doskonale przygotowane, choć poddane ostrej krytyce i konsultacjom społecznym.

Z pełną determinacją zaprezentowałam projekt ustawy. Podejmuję dyskusje, poprawiam i reaguję na uwagi. Mam cały harmonogram wdrożenia. To jest najlepszy moment na wdrożenie tej ustawy i zmiany, dlatego że jest on uczciwy w stosunku do samorządów, ponieważ w 2018 r. odbędą się wybory samorządowe – wskazała minister edukacji.

W połowie września do konsultacji trafiły dwa projekty ustaw; nowego Prawa oświatowego oraz ustawy wprowadzającej.

Zgodnie z propozycją MEN-u od 2017 r. funkcjonować mają; 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum oraz szkoły branżowe w miejsce zasadniczych szkół zawodowych.

RIRM

drukuj