fot. sxc.hu

Minister energii: nie będzie zwolnień w górnictwie

W procesie restrukturyzacji górnictwa rząd nie przewiduje zwolnień pracowników – podkreślił minister energii Krzysztof Tchórzewski. W najbliższy czwartek ma dojść do kolejnej rundy rozmów strony rządowej ze związkowcami ws. przyszłości Katowickiego Holdingu Węglowego.

Spółka ta, w stosunku do ilości wydobycia, jest najbardziej zadłużona. Dlatego trudne rozmowy dot. restrukturyzacji zadłużenia toczą się między stroną finansującą – bankami, stroną rządową i społeczną.

Sylwester Śpiewak, przewodniczący NSZZ „Solidarność 80” KHW powiedział, że górnicy boją się przede wszystkim utraty miejsc pracy. Wskazał też na zaniedbania i nieudolność poprzedniej ekipy rządzącej PO-PSL.

Został dokonany audyt, czyli powiedzmy sobie szczerze – grupa ekspertów dokonała oceny Katowickiego Holdingu Węglowego i zdolności jego finansowania. Znaleziono wiele nieprawidłowości, nie wyciągnięto właściwych wniosków, nie złożono zawiadomienia do prokuratury, a winę chce się zwalić na załogę, która w tej sprawie niewiele ma do powiedzenia i zrobienia – zaznaczył Sylwester Śpiewak.

W żadnym wariancie, jakie są rozważane, nie ma mowy o zwolnieniach górników – zapewnił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja minister energii Krzysztof Tchórzewski.

– Nie przewiduję żadnych zwolnień grupowych, ani też innych. Widzę szansę w tym, by skutki restrukturyzacji nie spadły na stronę pracowniczą w takim zakresie, by trzeba było sięgać aż po zwolnienia pracowników. To, co mówi się, że 14 tys. ludzi może pójść na bruk – tego nie ma. Natomiast na Śląsku jest dobra sytuacja do restrukturyzacji poprzez dobrowolne odejścia i urlopy górnicze, gdzie pracownik, który pójdzie na urlop górniczy dostaje 70 proc. świadczenia, natomiast ma prawo pracować jeszcze poza górnictwem. Na Śląsku średnie bezrobocie wynosi niewiele ponad 7 proc. – podkreślił Krzysztof Tchórzewski.

Szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski poinformował, że działania restrukturyzacyjne podjęte w Polskiej Grupie Górniczej oraz Jastrzębskiej Spółce Węglowej przyniosły już pozytywne skutki – sytuacja spółek zaczyna się poprawiać.

RIRM

drukuj