fot. flickr.com

Juncker zapowiada nowy system kontroli granic UE

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zapowiedział w środę przedstawienie jesienią nowego europejskiego systemu informacji o przemieszczaniu i podróżach, który ma pozwolić ustalić, kto może, a kto nie może wjechać na terytorium Unii Europejskiej.

Konieczna jest rygorystyczna kontrola przekraczających granice. Za każdym razem, gdy dana osoba wkracza na terytorium Unii Europejskiej bądź je opuszcza, należy rejestrować stosowne dane: termin, miejsce i przyczynę przemieszczania się takiej osoby. W listopadzie zaproponujemy nowy system europejski informowania o przemieszczających się i podróżach – zapowiedział w Parlamencie Europejskim szef Komisji Europejskiej.

Jak wyjaśniał, będzie to automatyczny system, który pozwoli ustalić, kto może wjechać do UE.

-W ten sposób będziemy mieli dane dotyczące podróżnych, osób, które chcą do nas przybyć, jeszcze zanim przekroczą granicę – tłumaczył Juncker.

Szef Komisji Europejskiej zapowiedział też, że od października przynajmniej 200 funkcjonariuszy straży granicznej i 50 pojazdów znajdzie się na granicy bułgarskiej, by wspierać ten kraj w jej patrolowaniu.

Bułgarskie władze od czerwca sygnalizują wzmożony napływ migrantów. Sytuacja stała się trudniejsza po zamknięciu przez Serbię granicy z Bułgarią, gdzie migranci – jeszcze do niedawna wyjeżdżający na Zachód – zmuszeni są do pozostania.

PAP/RIRM

drukuj