fot. flickr.com

Jeszcze dziś poznamy datę pierwszego posiedzenia Sejmu

O godz. 15.30. szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska wygłosi oświadczenie nt. terminu pierwszego posiedzenia Sejmu – poinformowało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

Zgodnie z nakładanymi przez konstytucję terminami inauguracyjne posiedzenia Sejmu i Senatu najpóźniej muszą się odbyć 24 listopada. Inaugurujące nową kadencję posiedzenia obu izb zwołuje prezydent.

Po wyborach z 25 października, które wygrało PiS, rząd Ewy Kopacz kończy urzędowanie. Zgodnie z konstytucją premier Kopacz złoży dymisję na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji.

Zgodnie z ustawą zasadniczą prezydent desygnuje nowego premiera, który proponuje skład rządu. Prezydent na powołanie szefa rządu z pozostałymi jego członkami i odebranie przysięgi od nowo powołanej Rady Ministrów ma 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu.

Najpóźniej 14 dni po powołaniu, premier przedstawia program działania rządu (wygłasza expose) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło zapowiedziała w czwartek, że skład rządu przedstawi w najbliższych dniach.

PAP/RIRM

drukuj