Autorstwa TUBS - Praca własna Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Adobe Illustrator. Ten plik został załadowany za pomocą narzędzia Commonist. Ten obraz wektorowy zawiera elementy, które zostały zaczerpnięte lub zaadaptowane z tego pliku: Afro-Eurasia on the globe (red).svg (przez TUBS)., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14972492

Jemen: Co najmniej 65 osób zginęło w walkach na północy kraju

Co najmniej 65 osób zginęło w ciągu ostatnich 48 godz. podczas konfrontacji sił rządowych z rebeliantami Huti w prowincji Marib na północy Jemenu – powiedział w rozmowie z AFP w czwartek jemeński urzędnik wojskowy.

Prowincja Marib od lutego jest sceną brutalnych starć między siłami rządowymi a Huti. Szyiccy bojownicy oblegają stolicę regionu, miasto Marib. W ofensywie zginęły już setki ludzi.

„W ciągu ostatnich 48 godz. po stronie rządowej zginęły 22 osoby, a 50 zostało rannych, z kolei po stronie Huti odnotowano 43 ofiary śmiertelne” – przekazał pod warunkiem zachowania anonimowości urzędnik wojskowy.

AFP zwróciła uwagę, że Huti rzadko ujawniają informacje na temat ofiar po swojej stronie.

Według urzędnika walki, które w ostatnich tygodniach były słabsze, od dwóch dni znacząco się nasiliły. Rebelianci zaczęli atakować pozycje rządowe dookoła miasta Marib, dzięki czemu posunęli się naprzód pomimo ataków powietrznych ze strony Arabii Saudyjskiej, wspierającej jemeńskie siły rządowe.

Do walk doszło kilka dni po powołaniu nowego wysłannika Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Jemenu, Hansa Grundberga.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w Jemenie rozpoczęła Arabia Saudyjska. Wojna w Jemenie jest postrzegana jako konflikt zastępczy, w którym o hegemonię w regionie walczą przez pośredników szyicki Iran i sunnicka Arabia Saudyjska.

Rozmowy pokojowe w stolicy Jemenu Sanie między koalicją pod przywództwem Rijadu a bojownikami Huti, wspierane przez ONZ i Stany Zjednoczone, utknęły w martwym punkcie wiosną tego roku.

W skład koalicji dowodzonej przez Saudyjczyków wchodzą: Bahrajn, Bangladesz, Egipt, Jordania, Katar, Kuwejt, Maroko, Senegal, Sudan i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Huti, którzy walczą pod hasłem przywrócenia jurysdykcji legalnych władz na całym terytorium Jemenu, kontrolują terytoria na północy i zachodzie kraju.

 

ONZ określa konflikt w Jemenie jako największą obecnie katastrofę humanitarną na świecie.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl