Jeden z Nas” – największa akcja pro-life w Europie

Trwa akcja zbierania podpisów pod inicjatywą „Jeden z Nas”, która może zablokować finansowanie przez UE zabijania dzieci nienarodzonych i eksperymentów na embrionach. Do osiągnięcia minimalnej liczby miliona głosów brakuje jeszcze około 250 tysięcy podpisów, które trzeba zebrać do 31 października br.

Akcja zbierania podpisów pod inicjatywą „Jeden z nas” ma na celu zwiększenie ochrony życia ludzkiego w ramach prawa i polityki budżetowej UE. Uczestniczą w niej m.in. Włochy, Polska, Węgry, Hiszpania, Holandia, Słowacja, Austria, Francja i Litwa.

Europejska Inicjatywa Obywatelska „Jeden z Nas” jest pierwszą w historii akcją ruchów pro-life z całej Europy, która ma na celu zmuszenie UE do tego, aby zaprzestała finansowania z pieniędzy publicznych, a więc z pieniędzy podatników, w tym Polaków działań wiążących się z niszczeniem ludzkich embrionów oraz prowadzeniem badań i eksperymentów na embrionalnych komórkach macierzystych – mówi Jakub Bałtroszewicz, członek komitetu obywatelskiego i wykonawczego EIO „Jeden z nas” i koordynator Polskiego Komitetu Narodowego inicjatywy.

Podpis pod europejską inicjatywą będzie można złożyć podczas rozpoczynającej się dziś XXI Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. O różnych możliwościach złożenia podpisu – mówi Jakub Bałtroszewicz.

– Podpisywać się możemy na dwa sposoby. Pierwszy sposób ten tradycyjny czyli ”papierowy”. Formularze są dostępne w internecie na stronie jedenznas.pl lub jedenznas.eu, te formularze można wydrukować. Podpisane formularze należy przesyłać na adres Polskiej Federacji Ruchu Obrony Życia. Także w dzisiejszym wydaniu „Naszego Dziennika”, w specjalnej wkładce poświęconej pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę będzie ten formularz (również wydrukowany), wraz z instrukcją jak go wypełnić i gdzie wysłać. My również będziemy na Jasnej Górze obecni, będziemy rozmawiać z pielgrzymami zachęcać ich do podpisania się pod tym projektem. Drugim sposobem, którym można poprzeć inicjatywę jest oddanie swojego głosu internetowo, na tych stronach, które podałem. Wystarczy wypełnić specjalny formularz, który trafia od razu do bazy danych. Ten głos poparcia liczy się tak samo jak ten na papierze – zaznacza Jakub Bałtroszewicz.

O czynnym udziale katolików w staraniach o bezwzględną ochronę życia ludzkiego mówił także o. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

– Jesteśmy za tym, żeby ratować życie, ratować również życie nienarodzonych i wpływać z innymi krajami na Unię Europejską. Katolicy Unii Europejskiej jednoczą się w tym wpływaniu na decydentów UE, by nie finansowali oni aborcji w Afryce, w Azji z naszych podatków; żeby nie finansowali zabijania drugiego człowieka – powiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

Inicjatywę tę na początku lutego poparł Ojciec św. Benedykt XVI, a później także Episkopat Polski. Akcję wspiera Radio Maryja, TV Trwam i Nasz Dziennik.

Akcja „Jeden z nas” została zorganizowana przez świeckich ludzi, którzy nie są obojętni wobec okrucieństwa jakie dotyka nienarodzone dzieci – zaznacza ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz, były Sekretarz Generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, członek Rady Naukowej Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

– Inicjatywa Obywatelska „Jeden z Nas” jest akcją zorganizowaną przez świeckich ludzi, z całej Europy. Ma na celu ochronę życia ludzkiego w dwóch bardzo konkretnych sytuacjach. (…) W obu przypadkach jest także działania związane z życiem są poza kompetencjami UE w związku z tym, celem tutaj jest przywołanie do porządku UE i spowodowanie, że na takie działania nie będzie się przeznaczać żadnych pieniędzy – mówi ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz.

 „Jeden z nas” wykorzystuje legalną drogę prawną obowiązującą w krajach UE, sama tego typu inicjatywa powołana została po raz pierwszy.

– To pierwsza tego typu inicjatywa, więc nie wiemy do końca jak to zadziała. Komisja Europejska po złożeniu podpisów jest zobowiązana do zorganizowania wysłuchania publicznego organizatorów. I po tym ma możliwość podjęcia działań takich o które inicjatorzy tej akcji proszą – akcentuje ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz.

RIRM

drukuj