fot. https://twitter.com/jsw_sa

Jastrzębie-Zdrój: w rocznicę katastrofy w Zofiówce uczczono pamięć dziesięciu ofiar

W rocznicę katastrofy górniczej w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju uczczono w niedzielę pamięć dziesięciu jej ofiar – przekazała Jastrzębska Spółka Węglowa, do której należy zakład. Przyczyną wypadku był wysokoenergetyczny wstrząs połączony z wyrzutem metanu – przypomniała JSW.

W kwietniu ubiegłego roku roku seria wybuchów metanu w kopalni Pniówek zabiła 16 górników; ciała 7 z nich wciąż znajdują się za tamą, którą odizolowano rejon katastrofy od pozostałych wyrobisk. Kilka dni później w wyniku wstrząsu i wypływu metanu w kopalni Zofiówka zginęło 10 górników.

W czwartek odbyły się uroczystości pierwszej rocznicy katastrofy na Pniówku. W kopalnianej hali zbornej odbyła się Msza święta, złożono kwiaty i zapalono znicze przed zakładową figurą św. Barbary, a następnie wdowy przekazały kopalni obraz z wizerunkiem patronki górników, przywieziony w marcu br. ze spotkania rodzin ofiar obu katastrof z papieżem Franciszkiem w Watykanie

W niedzielę JSW podała, że tego dnia upamiętniono także ofiary katastrofy w Zofiówce. W cechowni tego zakładu złożono kwiaty i zapalono znicze przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrof. W uroczystości wzięły udział władze spółki i kopalni, przedstawiciele związków zawodowych oraz rodziny zmarłych górników.

Przed rokiem w kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie Ruch Zofiówka w przodku D4a na poziomie 900 doszło do wstrząsu wysokoenergetycznego połączonego z intensywnym wypływem metanu. W rejonie wypadku było 52 górników, 42 z nich wyszło o własnych siłach, z 10 pozostałymi urwał się kontakt. Jak się okazało w kolejnych godzinach akcji – wszyscy zginęli.

Komisja wyjaśniająca przyczyny tej katastrofy wskazała, że przyczyną wypadku był wysokoenergetyczny wstrząs połączony z wyrzutem metanu. Oceniła też, iż w kopalni Zofiówka prognoza zagrożeń, stosowana profilaktyka i sposób wykonywania robót były prawidłowe. Akcja ratownicza trwała tam cztery dni.

Kontynuowana będzie akcja ratownicza, mająca na celu dotarcie do górników nadal zaginionych w Pniówku. Jak przypomniała w czwartek JSW, ratownicy górniczy wrócili w rejon tamtejszej katastrofy przy ścianie N-6 w lutym 2023 br. Zawęzili wówczas otamowany po pożarze rejon do wyrobisk znajdujących się bliżej ściany i spenetrowali odtamowaną pochylnię.

Dalsze prace prowadzone przez ratowników w ramach profilaktyki polegały na wybudowaniu nowych tam przeciwwybuchowych, udrożnieniu odtamowanych wyrobisk (usunięto m.in. 100-metrowe zalewisko) oraz zdemontowaniu i wytransportowaniu z chodników starych maszyn i urządzeń.

Obecne prace w rejonie ściany Pniówka, w której doszło do katastrofy, koncentrują się na przywróceniu funkcjonalności pochylni, gdzie zabudowano na nowo przenośniki odstawy urobku oraz przetransportowano elementy i zmontowano kombajn chodnikowy.

Prace te są niezbędne, aby rozpocząć drążenie 350-metrowego chodnika równoległego do ściany, który pozwoli ratownikom bezpiecznie dotrzeć do zaginionych górników. Rozpoczęcie drążenia ma się rozpocząć w czerwcu i zakończyć w sierpniu. Na początku września już w ramach akcji ratowniczej – ratownicy podejmą próbę penetracji miejsc, w których powinni znajdować się zaginieni górnicy.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl