fot. PAP/EPA

Japoński rząd przeciwny wizycie premiera Rosji

Rząd Japonii zaprotestował dziś przeciwko wizycie premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa na spornej wyspie wchodzącej w skład archipelagu Wysp Kurylskich, które Japonia nazywa Terytoriami Północnymi. Kuryle są przedmiotem sporu terytorialnego między Tokio i Moskwą.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew odwiedził wyspę Iturup, nazywaną w Japonii Etorofu. Japońska agencja prasowa Kyodo podkreśliła, że rosyjski premier złożył tę wizytę mimo wielokrotnych apeli Tokio aby tego nie robił.

Była to już trzecia wizyta Miedwiediewa w spornym rejonie. Jedną z nich złożył jeszcze jako prezydent Rosji.

Podczas pobytu na wyspie Miedwiediew ma wziąć udział w spotkaniu z młodzieżą oraz dokonać inspekcji kilku finansowanych w znacznej mierze przez rząd inwestycji, w tym zakładów przetwórstwa ryb.

Agencja Kyodo zwraca uwagę, że wizyta nastąpiła w delikatnym momencie dla obu krajów, które przygotowują planowaną na bieżący rok wizytę prezydenta Rosji Władimira Putina w Japonii.

Japońską wyspę Iturup/Etorofu oraz inne – Kunashiri, Shikotan i Habomai – zajęły w 1945 r. wojska sowieckie po kapitulacji Japonii na zakończenie II wojny światowej. Od tego czasu trwa spór terytorialny, który uniemożliwił zawarcie przez Japonię i Rosję formalnego układu pokojowego.

PAP/RIRM

drukuj