Japonia: Trzęsienie ziemi, ostrzeżenie przed lokalnym tsunami

Trzęsienie ziemi o sile od 7,1 do 7,3 w skali Richtera nawiedziło w piątek obszar na Oceanie Spokojnym, ok. 430 km na wschód od japońskiej wyspy Honsiu. Dla prefektury Fukushima wydano ostrzeżenie przed falą tsunami, mogącą osiągnąć wysokość 1 metra. 

Japońska telewizja publiczna NHK informuje, że według pierwszych doniesień w elektrowni atomowej Fukushima, zniszczonej 11 marca 2011 roku przez potężne trzęsienie ziemi o sile 9 w skali Richtera i wielką falę tsunami, tym razem nie stwierdzono nowych uszkodzeń ani wzrostu promieniowania. Trwa sprawdzanie tego obiektu. Pracownikom polecono ewakuowanie się z nadbrzeża.

Japońska Agencja Meteorologiczna podała, że wstrząsy miały siłę 7,1 w skali Richtera; wcześniej podawano 6,8. Według służby sejsmologicznej USA (U.S. Geological Survey) było to 7,3 w skali Richtera. W japońskiej skali od 1 do 7 wstrząsy miały siłę 4.

Nie ma informacji o ofiarach trzęsienia, ani o zniszczeniach. Wstrząsy były odczuwalne także w Tokio, odległym 480 km od epicentrum. Ognisko wstrząsów znajdowało się na głębokości ok. 10 kilometrów. Centrum ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku nie wydało ostrzeżenia przed tą falą dla całego basenu.

PAP

drukuj