Japonia odchodzi od polityki pacyfizmu

Izba Reprezentantów uchwaliła ustawę, rozszerzającą  rolę sił samoobrony. Nowe przepisy pozwalają na użycie japońskiej armii poza granicami kraju w obronie sojuszników.

Po przegranej w II wojnie światowej Japonia była krajem nastawionym pacyfistycznie. Ale od zeszłego roku rząd Shinzo Abego zerwał z ta polityką. w lipcu 2014 roku dokonano nowej interpretacji konstytucji. A to z kolei doprowadziło do przyjęcia ustawy zmieniającej rolę japońskiej armii. Dotychczas mogła tylko bronić terytorium kraju. Premier Japonii mówi, że te przepisy są konieczne.

– Zmienia się sytuacja dotycząca bezpieczeństwa – powiedział premier Japonii, Shinzo Abe.

Nowe przepisy pozwalają na użycie japońskiej armii poza granicami kraju w obronie sojuszników. Po czwartkowym zielonym świetle niższej izby parlamentu przepisy trafią do izby wyższej – Izby Radców, gdzie w ciągu 60 dni powinny zostać poddane pod głosowanie. Jakie są powody, dla których Japonia zmienia  swoja politykę dotycząca bezpieczeństwa.

– Dlaczego Japonia odchodzi od polityki samoograniczenia? Moim zdaniem po pierwsze dlatego, że sytuacja międzynarodowa wskazuje na wzrost napięcia, po drugie, zauważyła nowe zagrożenia – stwierdził docent Zbigniew Cesarz, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Chodzi o rosnące w siłę Chiny i coraz większe napięcie na Dalekim Wschodzie.


TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl