Przetarg na samoloty

Dziewięć firm zgłosiło się do udziału w postępowaniu na dostawę dwóch małych samolotów do transportu najważniejszych osób w państwie.

Większość to oferty firm zagranicznych m.in. z Kanady, Francji, Brazylii, USA i Wlk. Brytanii. Swoje propozycje przedstawiły też dwie polskie firmy GB Aircraft oraz  Megmar Logistics & Consulting.

Wszystkie wnioski zostaną teraz ocenione, a wybrane trafią do dalszego etapu procedury zamówienia – negocjacji. Wybór wykonawcy i podpisanie umowy zaplanowano na 2015 r. Założono też, że już w 2016 r. zostaną dostarczone dwa samoloty.

Wojsko chce nabyć maszyny z miejscami dla 12-14 pasażerów. Dopuszczono możliwość pozyskania samolotów używanych.

Poseł Bartosz Kownacki z sejmowej komisji obrony narodowej mówi, że przetarg na małe samoloty nie odpowiada potrzebom Polski i prowadzi do zmarnowania pieniędzy.

– Sprzęt dla VIP-ów powinien być nowy. Tak w przetargach rozstrzygają szanujące się państwa. Przypomnę, że przez pięć lat mieliśmy leasingowane samoloty od jednego z dostawców. To były pieniądze zmarnowane, które już wtedy trzeba było wydać na zakup nowego samolotu. Podejrzewam, że kwota leasingu była niewiele niższa od tego jakbyśmy kupili nowy samolot. Dlatego decyzje, które podejmują dziś rządzący trudno uznać za zrozumiałe. Jest cicha nadzieja, że może rząd rzeczywiście tym razem też nie rozstrzygnie przetargu i to będą kolejne zmarnowane pieniądze. Chciałbym liczyć, że rząd ten przetarg unieważni, a nowa władza już na jesieni rozpisze w sposób rzetelny takie samoloty jak są rzeczywiście potrzebne, którymi będzie można latać do Stanów Zjednoczonych i będzie mogła latać cała polska delegacja, bo te tych wymogów nie spełniają – powiedział poseł Bartosz Kowancki.

Obecnie przy wyborze ofert, będzie decydowała: cena w 50 proc. kryteriów, gwarancja po 20 proc. oraz wiek samolotów, a 10 proc. – ich nalot całkowity.

Z zakupem nowych samolotów rząd powinien zdążyć przed 2017 r. Wtedy wygasa obecna umowa na czarter maszyn od PLL LOT.

Pierwszą umowę na czarter samolotów średniej wielkości do przewozu VIP-ów MON podpisało w 2010 r. Jej wartość to ponad 150 mln zł.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl