„Janosikowe” częściowo zgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy nakładające na bogatsze samorządy obowiązek przekazywania wpłat wyrównawczych na rzecz biedniejszych samorządów tzw. janosikowe są zgodne z konstytucją. Za niezgodny z konstytucją uznał tylko jeden przepis dotyczący janosikowego.

Zdaniem Trybunału częściowo niezgodny z Konstytucją jest art. 36 ust. 4 pkt 1 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Przepis ten jest niekonstytucyjny w zakresie, w jakim nie określa kryteriów, jakimi ma kierować się minister finansów przy ustalaniu części wyrównawczej, czyli tzw. janosikowego.

Trybunał uznał natomiast, że zgodne z Konstytucją są: art. 29 ust. 1 oraz art. 32 ust. 3. Stwierdził, że nie naruszają one zasady równości jednostek samorządu terytorialnego oraz zasady tzw. adekwatności, ponieważ na skutek wprowadzenia „janosikowego” samorządy nie zostały pozbawione środków, które uniemożliwiałyby ich funkcjonowanie.

W pozostałej części TK umorzył postępowanie.

Janosikowe to przepisy zobowiązujące niektóre gminy, powiaty i miasta na prawach powiatu do wpłat do budżetu na rzecz biedniejszych samorządów. Obejmuje gminy, w których dochody podatkowe są większe niż 150 proc. średniej dochodów podatkowych dla wszystkich gmin, a także powiaty, w których dochody podatkowe przekraczają 110 proc. średniej we wszystkich powiatach.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl