Jaka będzie droga restrukturyzacji kopalni Brzeszcze?

Spółka Restrukturyzacji Kopalń poinformuje z jakimi firmami będzie prowadzić negocjacje ws. nabycia aktywów kopalni Brzeszcze. W ubiegły piątek nastąpiło otwarcie wstępnych ofert zgłoszonych w przetargu.

Gospodarczy portal internetowy wnp.pl dowiedział się nieoficjalnie, że oprócz Tauronu, swoje oferty złożyły także – Węglokoks i Synthos. Oferty można było składać do 10 września.

Ogłoszenie przetargu było jednym z warunków stawianych przez Tauron, który w maju podpisał list intencyjny w sprawie ewentualnego nabycia części aktywów kopalni Brzeszcze.

Na informacje Spółki Restrukturyzacji Kopalń czekają górnicy, bo zbycie kopalni Brzeszcze oraz utworzenie Nowej Kompanii Węglowej są elementami porozumienia z rządem.

Przewodniczący „Solidarności” w kopalni Brzeszcze Stanisław Kłysz twierdzi, że na razie jest za wcześnie, by móc mówić o dotrzymaniu złożonych przez rząd obietnic.

Po pierwsze – zobaczymy, co to są za firmy. Po drugie – same zgłoszenie się firm i otwarcie ofert, nie świadczy o tym, że jakakolwiek część porozumienia zostanie zrealizowana. W kwestii związanej z porozumieniem, tam jest jasno i wyraźnie zapisane, jak i uzgodnione, że ma być to spółka Skarbu Państwa powiązana z energetyką tak, żeby była gwarancja zbytu, gwarancja przyszłości tej kopalni. Obawiam się, by nie stało się tak, że rząd na siłę pokaże, że zrealizował porozumienie, tworząc Nową Kompanię Węglową, sprzedając gdzieś kopalnie Brzeszcze. Natomiast może się okazać, że ani Nowa Kompania Węglowa, ani kopalnia Brzeszcze, po tych działaniach – w najbliższym czasie – nie będzie miała żadnej perspektywy dalszego funkcjonowania – mówi Stanisław Kłysz.

Sprzedaż tzw. zorganizowanej części kopalni Brzeszcze ma być planowo sfinalizowana do 25 września. Realizacja natomiast, porozumienia rządu ze związkowcami, powinna się zakończyć w tym miesiącu. W ocenie związkowców, rząd nie wywiązuje się z porozumienia, dlatego w zakładach Kompanii Węglowej znów działają komitety protestacyjno-strajkowe. W ubiegłym tygodniu odbywały się masówki. Jeżeli sytuacja nie ulegnie poprawie, to w październiku możliwy jest strajk.

 

RIRM

drukuj