Problem z uchodźcami w Europie

Niemcy wprowadzają kontrole graniczne. Taką samą decyzję rozważa Austria. Celem jest ograniczenie napływu imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu.

W związku z sytuacją premier Ewa Kopacz spotyka się dziś z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji i Straży Granicznej. Możliwe jest powołanie międzyresortowego zespołu ws. uchodźców.

Dziś Szefowa MSW Teresa Piotrowska ma wziąć udział w nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli ws. rozdziału 160 tys. uchodźców na kraje Unii Europejskiej. Komisja Europejska naciska, by Polska przyjęła 12 tys. osób. Niemcy przyznają, że nie mogą już przyjąć większej liczby uchodźców.

Decyzję o czasowym przywróceniu kontroli na granicach, niemieccy komentatorzy uznali za przyznanie się Angeli Merkel do błędu w polityce wobec uchodźców.

Poseł Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych, ocenił, że może to uruchomić „domino” podobnych działań w innych krajach UE, by odstraszyć imigrantów. Polityk dodał, że przyjmowanie tych osób w UE to tylko odpowiedź na skutki kryzysu, zaś potrzebne jest rozwiązanie jego przyczyn.

– Pojawia się pytanie: czy Europa potrafi wypracować wspólne stanowisko, czy potrafi rozwiązywać problem tam, gdzie się rodzi, czy potrafi zmobilizować się, aby odtworzyć obozy dla uchodźców na pograniczu Syrii z Jordanią, z Turcją, z Libanem i zatrzymać tam tę falę uchodźców? Czy potrafi podjąć wspólne działania, aby rozwiązać konflikt syryjski, aby ograniczyć albo nawet zlikwidować państwo muzułmańskie? To są pytania, na które dzisiaj powinna Europa odpowiadać, a nie „jak się podzielić tymi imigrantami, którzy dotarli do Europy”, bo jest plaster na tę olbrzymią ranę, która jest niewygojona i wymaga leczenia tam na miejscu, gdzie ta krzywda się zaczęła dziać – tłumaczy poseł Witold Waszczykowski.

W związku z przywróceniem przez Niemcy kontroli granicznej, polskie MSW apeluje, by Polacy wyjeżdżający do tego kraju mieli ze sobą dowody osobiste i paszporty.

Kodeks Graniczny Schengen pozwala na czasowe przywrócenie kontroli na granicy w szczególnych sytuacjach związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl