fot. pixabay.com

Jak uniknąć zawału i udaru?

Z powodu chorób kardiologicznych co roku umiera 175 tys. Polaków – alarmują specjaliści. To prawie dwukrotnie więcej niż w innych europejskich krajach. Informacje na temat znajdziemy w nowym numerze miesięcznika „Szlachetne zdrowie”.

Trwają prace nad Narodowym Programem Chorób Układu Krążenia 2022-2032, który ma usprawnić dostęp do specjalistów i poprawić opiekę nad pacjentami. Jednym z istotnych elementów jest także edukacja prozdrowotna i promocja zdrowego stylu życia dzieci, młodzieży i dorosłych.

Polska jest krajem wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego. Żeby to się zmieniło potrzebne są rozmaite działania. Poprawa organizacji, dostępności  do leczenia – to wszystko jest prawda, ale bardzo ważna jest profilaktyka i prewencja – powiedział prof. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii, pełnomocnik ds. Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia.

W obszarze kardiologii ma się poprawić m.in. opieka nad pacjentem kardiologicznym na tzw. całej ścieżce, ale przewidywane są również działania prewencyjne prozdrowotne skierowane do młodych ludzi w szkołach.

– Taką szansę daje Narodowy Program Chorób Układu Krążenia. Jest to program 10-letni. Tutaj już są przygotowane konkretne działania skierowane zarówno do dorosłych, z którymi łatwo nie będzie, ale również działania skierowane do młodzieży i dzieci. Tutaj mamy nadzieję na większą skuteczność – mówił prof. Tomasz Hryniewiecki.

Wytyczne dotyczące zdrowego stylu życia zapobiegające chorobom układu krążenia nie zmieniają się od lat. Problem tkwi w tym, że nie każdy chce o nich pamiętać i je stosować.

– Przede wszystkim styl życia. Musimy pamiętać o tym, żeby więcej się ruszać, żeby mniej jeść, nie palić papierosów, żeby nie pić alkoholu albo bardzo mocno ograniczyć; żeby kontrolować swój stan zdrowia, co jakiś czas pójść do lekarza, sprawdzić i zrobić badania – zaznaczył konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.

Doktor podkreśla, że nawet najlepsze mechanizmy wdrożone w systemie kardiologicznym nie zastąpią pracy pacjenta dotyczącej dbania o własne zdrowie.

– Trzeba po prostu o swoim zdrowiu pomyśleć. Wiem, że jest to trudne, zwłaszcza, że ktoś czuje się zdrowy, ale warto to zrobić, ponieważ w przypadku chorób serca one bardzo często postępują podstępnie – wskazał prof. Tomasz Hryniewiecki.

Dbałość o serce zaczyna się w domu, i to w naszej kuchni. Dbajmy o to, żeby nasze jedzenie  nie zawierało  pestycydów, zanieczyszczeń i chemikaliów. Wyeliminujmy z naszego jadłospisu fastfoody i przetworzone słodycze zawierające tłuszcze trans. Pamiętajmy o wysiłku fizycznym. Idzie jesień, a wraz z nią sezon grypowy i kiedy dopadną nas tego rodzaju dolegliwości, to zadbajmy o siebie. „Przechodzenie” infekcji może grozić zapaleniem mięśnia serca, a w konsekwencji będziemy zagrożeni jego niewydolnością czy pojawieniem się zaburzeń rytmu serca.

Więcej informacji dotyczących chorób układu krążenia, m.in. jadłospis dla serca, a także obszerny wywiad z prof. Tomaszem Hryniewieckim, znajdziemy w październikowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie”, który trafił już do sprzedaży.

– W październikowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie” poruszamy poważny temat – choroby serca. Najczęstsze schorzenia, ich objawy, diagnostyka, leczenie – powiedziała Anna Zalech, redaktor naczelny „Szlachetnego Zdrowia”.

Z miesięcznika dowiemy się jak zadbać o serce i uniknąć zawału czy udaru. W nowym numerze także informacja o tym, jak skutecznie ćwiczyć, by niwelować bóle kręgosłupa.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl