Udar mózgu dotyka rocznie 70 tys. Polaków

Około 80 proc. udarów dotyczy mózgu. W naszym kraju choroba ta dotyka 70 tysięcy osób rocznie, z czego 30 procent umiera.

Udar mózgu to częsta i bardzo poważna choroba. Przede wszystkim spotyka osoby, które ukończyły 55. rok życia. Choć nie jest to regułą.

– Udar mózgu charakteryzuje się przede wszystkim nagłością zdarzania. To stan ostrego niedokrwienia mózgu albo stan ostrego  nagłego wynaczynienia się krwi z naczynia uszkadzającego okoliczne tkanki. Mamy dwa rodzaje udaru: udar krwotoczny i udar niedokrwienny – zależnie od mechanizmu powstania – wyjaśnia dr Mirosław Grelak, specjalista chorób wewnętrznych.

W przypadku udaru mózgu bardzo ważne jest szybkie podjęcie interwencji lekarskiej. Jak zatem rozpoznać udar mózgu?

– Najważniejsze objawy to: niedowład połowiczny, a więc osłabienie siły na jednej bądź obu stronach; nagłe zaburzenia mowy, widzenia, świadomości, równowagi; ostry ból głowy, nagłe zaburzenia kontaktu z pacjentem. Najważniejsze jest to, że objawy występują w sposób nagły – mówi dr hab. n. med. Dariusz Gąsecki z Kliniki Neurologii Dorosłych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

W Polsce leczenie udaru mózgu jest wystandaryzowane.

– Prowadzimy leczenie aktywne w 180 centrach udarowych, podając leczenie trombolityczne, a więc powodujące rozbicie skrzepu, który blokuje krążenie mózgowe. W drugiej kolejności leczenie trombektomią mechaniczną, czyli mechaniczne usuwanie skrzepliny, które prowadzimy w 20 ośrodkach w kraju w sposób standardowy, zapewniając chorym przywrócenie krążenia w jak najszybszym czasie.  Jest to mniej więcej 6 godz. od wystąpienia objawów. Przywrócenia krążenia skutkuje dużą szansą na przywrócenie sprawności – wskazuje dr hab. n. med. Dariusz Gąsecki.

Po udarze mózgu wielu chorych musi dochodzić do zdrowia poprzez rehabilitację. Dzięki temu pacjentom udaje się wrócić do częściowej, a nawet całościowej sprawności. Czynniki ryzyka udaru można jednak znacząco obniżyć.

– Przede wszystkim zdrowy styl życia, dużo ruchu, okresowa kontrola stanu zdrowia. Kontrola tego, czy pacjent przyjmuje używki – tutaj ważna jest presja środowiska. (…) Podstawowe badania są istotne i można je wykonać w podstawowej opiece zdrowotnej – zaznacza dr Mirosław Grelak.

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl