Jak planują Państwo uczcić Święto Niepodległości?


Prof. Piotr Jaroszyński, filozof

Oczywiście na domu wywieszę flagę i będę uczestniczył we Mszy Świętej – to jest w tym dniu najważniejsze. Poza tym 11 listopada to święto narodowo-państwowe, więc uczestniczy się w uroczystościach tylko wtedy, jeśli są one organizowane. Prywatnie można po prostu myśleć na ten temat, rozmawiać w gronie rodzinnym. Można też wysłuchać jakichś archiwalnych nagrań przedwojennych pieśni legionowych albo poczytać pisma Józefa Piłsudskiego. Ja kieruję swoją uwagę na te wydarzenia ze względu na pracę publicystyczną, ponieważ felietony, które głoszę, zawsze są wcześniej przygotowywane i trzeba wracać do tamtych czasów, żeby coś w kontekście współczesnym dodać, uwypuklić. Natomiast muszę przyznać, że główny problem polega na tym, że dla wielu Polaków to święto nie ma znaczenia patriotycznego, obywatelskiego, a jest to kolejny dzień wolny od pracy i podejrzewam, że nie myślą oni, co rzeczywiście on znaczy.

 


Halina Łabonarska, aktorka

To wszystko ma wymiar dosyć uporządkowany: oczywiście uczestnictwo w Eucharystii, a oprócz tego zawsze staramy się iść całą rodziną na plac Piłsudskiego w Warszawie, żeby tam wziąć udział w uroczystościach, które są związane właśnie z obchodami 11 listopada. Bardzo dbam o to, żeby w naszym domu ten dzień nie przeszedł niezauważony, żeby przynajmniej część rozmów odbywała się na temat historii i tego, co się działo, kiedy Józef Piłsudski wrócił do Polski. Absolutnym obowiązkiem jest także to, żeby moi synowie wywiesili flagę – tak samo jak w dniu 3 maja. Bardzo się pilnujemy, żeby o tym nie zapomnieć. To są takie proste gesty, ale jednak one świadczą o naszej pamięci. A to jest najważniejsze.

 

Agnieszka Niewęgłowska, mama dwojga dzieci

Mimo że mieszkamy w bloku, to chcemy zaakcentować, iż jesteśmy patriotami. Dlatego co roku całą rodziną uroczyście wywieszamy flagę narodową, żeby również w taki sposób uczcić ten dzień. Poza tym przy tej okazji dużo rozmawiamy z dziećmi na temat Ojczyzny i wolności. Chociaż są dopiero w wieku przedszkolnym, to żywo się interesują tymi zagadnieniami i zadają mnóstwo pytań. Oczywiście całą rodziną uczestniczymy we Mszy Świętej za Ojczyznę w naszym kościele parafialnym. Ponadto mamy płyty z pieśniami patriotycznymi, których dzieci bardzo chętnie słuchają i wręcz proszą o włączenie tych nagrań. Uczymy ich tych pieśni przez wspólne śpiewanie. Bardzo im to odpowiada i cieszą się takim spędzaniem czasu.

 

Jan Pospieszalski, dziennikarz, publicysta

Tego dnia zawsze chodzimy do kościoła całą rodziną. Nie mamy jakiegoś ustalonego rodzinnego rytuału z okazji tego dnia, ale na pewno stosownie uczcimy tę rocznicę. Do tej pory środowiskowo spotykaliśmy się u znajomych, były śpiewy patriotyczne i ciasto. Natomiast wyjątkowo w tym roku mamy jeszcze coś do zrobienia na wsi, dlatego w tym dniu wyjedziemy na piękną ziemię garwolińską. Oczywiście także tam wywiesimy flagę, będzie rodzinne śpiewanie. I ciasto.

 

 


Wojciech Reszczyński, dziennikarz, publicysta

Zawsze byłem gorącym zwolennikiem wywieszania flag – nie tylko na 11 listopada, ale i 3 maja, i to w czasach, kiedy jeszcze ich nie wolno było wieszać. W dalszym ciągu bardzo tego przestrzegam. Na pewno będę uczestniczył we Mszy Świętej. Zwłaszcza że wybieram się na zaproszenie ks. proboszcza Tadeusza Wojdata do kościoła pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie. Odbędzie się tam uroczystość patriotyczna, w gronie znajomych i przyjaciół.

 

Prof. Mieczysław Ryba, historyk

Oczywiście zawsze wywieszamy flagę. A biorąc pod uwagę takie rodzinne świętowanie, to na pewno Msza Święta. Poza tym zwykle chodzę na oficjalnie organizowane uroczystości na placu Litewskim w Lublinie przy pomniku Konstytucji 3 Maja, ponieważ mam małe dzieci i dla nich to jest duże patriotyczne przeżycie. W przeszłości zwykle urządzaliśmy też takie rodzinne śpiewanie różnych pieśni patriotycznych. Natomiast w tym roku, ponieważ łączymy to trochę z rodzinnym wyjazdem na groby, to sądzę, że pójdziemy też na groby jakichś bohaterów narodowych i w taki sposób zamierzamy uczcić ten dzień. Jeśli chodzi o dzieci, to w ogóle na bieżąco mamy zwyczaj czytania im różnych opowieści czy też legend odpowiednich do ich wieku. Dlatego skoro to będzie 11 listopada, to pewnie dobierzemy adekwatną do daty czytankę o niepodległości.

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl