fot. twitter/MSZ

Jak głosować za granicą?

Nowa ustawa ma zagwarantować udział w wyborach prezydenckich także Polakom mieszkającym zagranicą. Będą oni mogli oddać głos osobiście, tam, gdzie to możliwe. Jeśli nie pozwoli na to sytuacja epidemiczna danego kraju, wtedy w grę wchodzi głosowanie korespondencyjne – mówił w rozmowie z Centrum Europejskich Analiz Strategicznych minister Jacek Czaputowicz.

 

 

W trakcie wideokonferencji zorganizowanej przez waszyngtoński think tank Centrum Europejskich Analiz Politycznych, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz był pytany o organizację wyborów prezydenckich i nowe regulacje, jakie przygotowała większość rządząca.

 

To także przejaw otwartości na krytykę ze strony niektórych organizacji międzynarodowych podnoszących, że wybory powinny być przejrzyste, iż każdy powinien mieć możliwość osobistego głosowania, gdyż system demokratyczny tego wymaga – mówił min. Jacek Czaputowicz.

 

Ustawa, która jest obecnie w Senacie, porządkuje również możliwość głosowania przez Polaków mieszkających zagranicą. W tym przypadku, głosowanie będzie mogło odbyć się zarówno w lokalach wyborczych, jak i drogą korespondencyjną – zależnie od państwa.

 

– Jesteśmy w kontakcie ze wszystkimi rządami państw, w których przebywają polscy obywatele. Niektóre państwa, w których rozwija się pandemia odmówiły przeprowadzenia wyborów na swoim terytorium, chyba że głosowanie odbędzie się drogą korespondencyjną – wskazał minister spraw zagranicznych.

 

Terminem wyborów, który najczęściej pada, także w wypowiedziach polityków PiS-u, jest 28 czerwca.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl