Jak funkcjonuje pakt fiskalny?

Dziś posłowie z sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej wysłuchają informacji Ministra Finansów i Ministra Spraw Zagranicznych o funkcjonowaniu i realizacji paktu fiskalnego UE.

Informacja ministrów spowodowana jest wnioskiem złożonym przez PiS do Marszałek Sejmu Ewy Kopacz. Posłowie chcą wiedzieć, jakie działania są podejmowane w związku z realizacją paktu fiskalnego.

Rząd PO zapowiadał, że podpisanie paktu to jedno z jego większych osiągnięć, jednak nie wiadomo jakie korzyści ma Polska z tego tytułu – mówi poseł prof. Krzysztof Szczerski, z sejmowej Komisji ds. UE.

– Pakt funkcjonuje już prawie pół roku. Nie wiem jak realnie działa. Miał być jednym z większych osiągnięć negocjacyjnych polskiego rządu. Chcemy wiedzieć, jaka jest prawda. Czy to był tak ważny dokument, który umożliwił Polsce współdecydować o działalności strefy euro? Dlaczego rząd milczy o funkcjonowaniu paktu fiskalnego? Czyżby nie dlatego, że Niemcy które tak bardzo namawiały do ratyfikacji same go nie ratyfikowały i ostatecznie ten pakt dzisiaj nie funkcjonuje? Chcemy wiedzieć co się dzieje z paktem fiskalnym? – powiedział poseł Krzysztof Szczerski.

Polska nawet po podpisaniu paktu fiskalnego nie ma znaczącego wpływu na decyzje zapadające w ramach jego realizacji.

Dokument jest szkodliwy gdyż nakłada na Polskę wiele obowiązków nie gwarantując większych korzyści, przed czym wcześniej ostrzegali posłowie PiS – przypomina poseł Krzysztof Szczerski.

– W ramach paktu fiskalnego został przyjęty regulamin pracy tzw. euroszczytów, które do życia powołał pakt fiskalny. Miało to gwarantować Polsce uczestnictwo w decyzjach strefy euro. Zaniepokoiło nas to. Ten regulamin został przyjęty miesiąc temu. Nie ma miejsca na kraje spoza strefy euro. Mówi on wyłącznie o tym, że kraje spoza strefy euro rzeczywiście będą mogły raz do roku brać udział, czy słuchać debat krajów strefy euro, ale nie będą miały ani wpływu na porządek obrad, ani na komunikat końcowy. Tak naprawdę będą gośćmi z drugiego rzędu, którzy będą mogli obserwować i brać udział w debatach; siedzieć nie przy stole tylko gdzieś z boku i przyglądać się jak obradują państwa strefy euro – podkreśla poseł Krzysztof Szczerski.

 

Wypowiedź posła Krzysztofa Szczerskiego:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl