fot. PAP/EPA

Jaceniuk: Donbas nie dostanie dotacji, ale będzie miał gaz i prąd

Opanowane przez separatystów rejony Donbasu na wschodniej Ukrainie nie będą otrzymywały dotacji z budżetu państwa, lecz władze nie wstrzymają dostaw gazu i prądu na te tereny w okresie jesienno-zimowym – oświadczył premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk.

Szef rządu poinformował, że na kontrolowanych przez rebeliantów terenach nie będą realizowane wypłaty socjalne, takie jak emerytury oraz inne świadczenia.

– Emerytury i wypłaty socjalne są naliczane jak zwykle. Gdy tylko rosyjscy terroryści odejdą z terytorium Doniecka i Ługańska (obwodów donieckiego i ługańskiego), każdy mieszkaniec otrzyma należne świadczenia – powiedział Jaceniuk na posiedzeniu rządu.

Według premiera terytoria, tworzące obecnie nieuznawane przez Kijów twory: doniecką i ługańską republiki ludowe – rocznie potrzebują ogółem ponad 35 mld hrywien (ponad 2 mld euro) dotacji z budżetu państwa.

– Do czasu, gdy terytoria te będą kontrolowane przez wszelkich samozwańców, budżet nie będzie przekazywał im środków. Rząd nie będzie finansował terrorystów – uprzedził Jaceniuk.

Koniec finansowania terenów zajętych przez prorosyjskich separatystów zapowiedziano we wtorek, po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO). Rada poleciła też parlamentowi niezwłoczne odwołanie ustaw o specjalnym statusie Donbasu, które znacząco rozszerzały kompetencje organów samorządowych w tym regionie.

Wcześniej przedstawiciele władz w Kijowie alarmowali m.in., że władze miejscowości kontrolowanych przez separatystów nie płacą za realizowane dostawy energii elektrycznej, gazu i ciepła.

Wtorkowe posiedzenie RBNiO prezydent Petro Poroszenko zwołał w celu przedyskutowania sytuacji po przeprowadzonych w niedzielę tzw. wyborach władz separatystów.

Zdaniem Kijowa wybory te poważnie naruszyły ustalenia pokojowe z Mińska, podpisane przez przedstawicieli Ukrainy, OBWE i Rosji.

PAP

drukuj