fot. PAP/Marcin Obara

J. Zieliński: służby są na tropie organizatorów alarmów bombowych podczas matur

Policja i inne służby pracują nad tą sprawą od dłuższego czasu i są na tropie organizatorów alarmów bombowych podczas matur, choć to trudni przeciwnicy, prędzej czy później wpadną w ręce policji i wymiaru sprawiedliwości – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

Wiceszef MSWiA przypomniał w wypowiedzi dla Telewizji Republika, że tzw. alarmy kaskadowe, jakie miały miejsce w czasie tegorocznych matur w kraju, pojawiły się już znacznie wcześniej.

„Ale policja a także inne służby, jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, pracują nad tą sprawa od dłuższego czasu. To są trudni przeciwnicy, ale służby są na ich tropie, prędzej czy później wpadną w ręce policji i wymiaru sprawiedliwości” – podkreślił.

„Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć jeśli myślą (organizatorzy alarmów bombowych – PAP), że przechytrzą policję i ABW oraz inne służby, to się grubo mylą. Są dość sprawni, ale nie na tyle, żeby służby państwowe nie były sprawniejsze. To trwa, niestety, ale policje innych krajów zachodnich też z trudem sobie z tą sprawą radzą, a w pewnych przypadkach nawet nie radzą” – dodał Jarosław Zieliński.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji dodał, że „nasza policja jest w stałym kontakcie z policjami innych krajów zachodnich, bo ten typ działania nie ma tylko zasięgu polskiego, ale ma wymiar międzynarodowy”.

Zdaniem Jarosława Zielińskiego, Polska jest wolna od poważnych zagrożeń terrorystycznych, a Polacy są bezpieczni, bo służby dobrze działają.

„Co miesiąc mamy posiedzenie międzyresortowego zespołu antyterrorystycznego i zawsze ABW na jego początku rekomenduje jaki stopień zagrożenia przyjąć. Dotychczas się nie zdarzyło, żeby on był wyższy, zawsze jest rekomendacja, że poziom zagrożenia jest niski, ale to jest możliwe dzięki temu, że wszystkie służby odpowiedzialne za rozpoznawanie zagrożeń działają sprawnie” – podkreślił.

Jarosław Zieliński zwrócił również uwagę, z Polacy czują się bezpiecznie.

„Z badania opinii publicznej wynika, że aż 93 proc. Polaków czuje się bezpiecznie w miejscu zamieszkania, a 86 proc. uważa, że Polska jest bezpieczna. Zaufanie do policji jest największe od 1990 r., czyli od kiedy powstała, wynosi 75 proc. To bardzo wysoki wskaźnik” – podkreślił wiceszef MSWiA.

PAP/RIRM

drukuj