J. Wiśniewska: w BOR zastaliśmy naprawdę bardzo trudną sytuację

Chcielibyśmy głębokiej zmiany Biura Ochrony Rządu. Zastaliśmy sytuację naprawdę bardzo trudną – powiedziała europoseł Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Wiśniewska na antenie Polskiego Radia.

Poseł do Parlamentu Europejskiego odniosła się do sobotniej informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wiceszef resortu Jarosław Zieliński powiedział, że projekt dot. zmian w BOR jest gotowy w wersji roboczej. Zaznaczył, że w ciągu miesiąca będzie można myśleć o przekazaniu go do uzgodnień wewnątrzresortowych, a może i zewnętrznych.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska podkreśla, że w kwestii Biura Ochrony Rządu wiele pozostaje do naprawy.

– Chcielibyśmy takiej głębokiej zmiany BOR-u. Rzeczywiście, zmiana nazwy nie załatwia absolutnie wszystkiego. Kompetencje będą podobne, niemniej chcielibyśmy, żeby szef BOR-u miał się stać takim samym organem, jak szef policji, oraz by zadania tego nowego BOR-u były rozszerzone – wskazywała Jadwiga Wiśniewska.

Europoseł powiedziała, że w ramach ustawy modernizacyjnej na lata 2017-2020 BOR miałby unowocześnić bazę szkoleniową i zakupić w jej ramach ok. 90 pojazdów. W ocenie Jadwigi Wiśniewskiej należałoby także zmienić sposób finansowania BOR i jego kompetencje.

RIRM

drukuj